745 hun hoofd op, het binnentalud stijl opgezet. In weinige mi nuten was zoo'n dekking gereed en in een minimum van tijd had zich de geheele gevechtslinie gedekt. Door een weinig zijn hoofd op zijde van de dekking te steken, was iedere schutter in staat behoorlijk te richten. Gelukte het den tirailleur bovendien zijn geweer in dergelijke liggende houding, een goe den steun te geven, dan kon hij rustig en zeker richten. Troe pen, die volgden, konden zoo noodig de dekkingen verbeteren. Deze zeer kleine dekkingen, zooals de Boeren die ook maakten bij Paardeberg, waren moeilijk door den tegenstander te zien. De nadeelen van het maken van dekkingen zijn toch altijd dat het vuur, gedurende het graven, vermindert, terwijl juist ge streefd wordt naar plotseling korte en hevige vuuruitbarstin- gen. Een grootere vuur snelheid kan echter dit euvel grooten- deels wegnemen. Bij oefeningen in vredestijd dient hierop te worden gelet. Tijdens het graafwerk zal naar verhouding het aantal verlie zen bij den aanvaller grooter zijn dan bij den verdediger, de verliezen nemen echter af naarmate het werk vordert. Yooralbij overmatig gebruik van graafwerk, zal meer tijcl benoodigd zijn, om de eene of andere onderneming te doen en de tegenstander zal niet verzuimen het noodige te verrichten, om zijne midde len te verbeteren. Dezen wordt meer tijd overgelaten, om tegen maatregelen te nemen. Om die tijd zoo gering mogelijk te doen zijn, moet het ingraven, dan wel het gebruik maken verbeteren van de eene of andere natuurlijke dekking met spoed geschieden Een handige en practische draagwijze van den schop zal er veel toe bijdragen. De man moet zonder hulp van anderen van zijn schop kunnen gebruik maken. Niet noodig te releveeren, dat veel oefening in vredestijd ten goede zal zijn in de moeilijke dagen, die wij nog kunnen doorleven. In strijd met alle mogelijke vredesschietuitkomsten op vluch tige dekkingen constateerden officieren attachés in den laatsten oorlog, dat de schietresultaten op de kleinste afstanden zoo ge ring waren, dat zelfs in het hevigste vuur ongewapende Japan ners heen en weer renden, om van zandzakken, kisten enz. borst weringen te maken, terwijl de gewapenden gevulde zandzakken voor zich neerlegden en het vuur beantwoordden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 229