542 Van de overal verspreide sfceenen en rotsblokken, die de Boe ien meesterlijk tot dekking wisten aan te wenden, werd weinig gebiuik gemaakt. Traversen bleven om zoo te zeggen achter wege. Natuurlijk waren de gemaakte loopgraven te klein om het geheele detachement op te nemen, hoewel de manschappen dicht op elkaar gedrongen, zich erin nederlegden. Een gedeelte werd derhalve teruggehouden. De verdreven Boeren hadden de bezetting van den Spionkop door de Engelschen spoedig gemeld. Botha en Schalk Burger namen dadelijk doeltreffende maatregelen om de doorbreking van hunne stelling te voorkomen. Uit het noordoosten, uit. het noorden en uit het noordwesten zetten de Burgers zich in beweging, zoodat te 6 u. v. m. 250 man de steile hellingen van den Spionkop begonnen te beklimmen, zonder zich te laten ophouden door het strooivuur der Engelsche artillerie, echter met groote voorzichtigheid, want zij wilden niet, ten gevolge van den mist, onverwacht op den vijand stooten x). Zij wilden hunne tegenstanders wel wegschietenmaar tot een ge vecht met het blanke wapen waren zij noch moreel, noch ma terieel toegerust. Negentig Carolina-Burgers wendden zich naar den Aloë-heuvel en enkele stukken 2) werden tegen den Spionkop in batterij gebracht, doch zoodanig gedekt opgesteld, dat zij den geheelen dag niet door de Engelsche artillerie te vinden waren. Alles, wat elders maar eenigszins gemist kon worden, werd ten aan val gezonden. Ook Joubert, telegrafisch met het gebeurde in kennis gesteld, zond versterkingen uit de laagers vóór La- dysmith, met het bevel den Spionkop tot eiken prijs te her nemen. Te elfdei uie, nl. toen ongeveer te 7 u. v.m. de mist voor een oogenblik optrok, ontdekten de Engelschen de ongunstige lig- Men TeiX<de niet, «lat deze mist even gevaarlijk voor de onzen, de aan vallers, had kunnen zijn, aangezien zij groote kans hadden plotseling op de Engelschen te stuiten," IX, blz. 93. 2) Nl. een Schneider-snelvunrkanon van 7.5 cM. ver rechts, een Krupp-snelvnurkanon van gelijk kaliber wat naderbij, een pompom cog wat dichterbijeen Vrijstaatsch Krupp- kanon (met rookgevend kruit) links en een pompom aan dezelfde zjjde. Later op den da" kwam nog een Krnpp-snelvuurkanon aan den noordelijken voet van den berg in stellin" (IX, blz. 94). S

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 22