746 Waar het niet gelukte den vijand van achter zijn dek kingen te krijgen, de strijd om vuuroverwicht op vele verliezen zou komen te staan of zonder resultaat bleef, daar wachtte men den nacht af om den vijand te benaderen, eventueel te bestrijden. Wat den Engelschen niet gelukte in 1899 en 1900 werd dus door de Japanners met succes verricht, dank zij de vele en her haaldelijke oefeningen in vredestijd. De soldaat werd vertrouwd gemaakt met het vechten in het schemerdonker of in den nacht. Was een onderneming over dag zonder beslissing, dan werd deze menigmaal verkregen in het schemerdonker, omdat 's vijands vuuruitwerking dan veel verminderde, als gevolg van het te hoog schieten. Waren troepen in ongunstige conditie gekomen in de nabijheid van den vijand, dan werd eveneens de nacht afge wacht, om de eigen krachten op zijn gunsligst te groepeeren en om zoo noodig betere vuurstellingen voor den volgenden dag te bezetten. Was men reeds in vuurgevecht gewikkeld, dan groef zich de infanterie 's avonds in hare stellingen in. De voorste linie rukte in den nacht zoo ver vooruit, dat zij vuur kreeg. Zij groef zich dan in en herhaalde deze manoeuvre tot zij op 400 a 500 M. van den vijand verwijderd was. Reserves groe ven zich eveneens in of benutten en verbeterden zoo noodig de verlaten loopgraven der voorste linie. Hoewel nachtelijke ondernemingen bij ons te velde tegen den I. Y. schering en inslag zijn, behoeft toch nauwelijks gezegd te worden, dat nachtelijke oefeningen, vooral voor jong kader en jonge manschappen, een groot deel der werkzaamheden in het vredesgarnizoen moeten innemen. Meestal werd door de J apanners de nachtelijke beweging onaf gebroken voortgezet, zonder een enkel vuurgevecht aan te gaan. Yoor de zekerheid hiervan werden menigmaal zelfs de grendels uit de geweren gehaald x). Het nachtelijke infanterievuur is zonder uitwerking zoowel bij den verdediger als den aanvaller. Alleen als middel tot demonstratie of alarmeering mag 's nachts gevuurd worden. De laatste oorlog heeft intusschen aangetoond, dat, zoo de vijan delijke vuuruitwerking bijzonder gunstig is, de nacht moet worden afgewacht, al was het alleen maar om de tegenpartij 1) Bij ons is dit geen onbekendheid. Tegen den I.Y. zag ik dit meermalen toepassen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 230