747 te kunnen benaderen. Voorts is gebleken, dat de factoren ver rassing en krijgstucht een groote rol spelen in de nachtgevechten en dat numerieke sterkte op den achtergrond treedt. Drie zaken, die bij ons tegenover den I. V. reeds lang bekend zijn, doch, die ons ook van dienst kunnen zijn bij een eventueelen stijd tegen een overmachtigen gelijkbewapenden tegenstander. Nauw samenhangend met het vuur der infanterie is het mi- trailleurvuur. Als trouwe bondgenooten van de infanterie waren de mitrailleurs in den laatsten oorlog menigmaal in staat, tot ondersteuning van het voetvolk hoogten te bereiken, waar geen artillerie kon komen. Zij konden gemakkelijk achter dekkingen van geringe afmeting worden opgesteld. Tot voorbereiding van den aanval der Japanners op de Russische werken vóór Lijaojang werden mitrailleurs voorbeeldig aangewend. Niet alleen werden zij in de voorste liniën in actie gebracht, maar ook meer achterwaarts opgesteld, om zonder gevaar over dé infanterie heen te vuren. Op korten afstand van den vijand zijn mitrailleurs zelfs te verkiezen boven vlakbaangeschut. Ook tegen een vijand in een bosch is hunne uitwerking gun stiger, dan die van veld- of berggeschut. De vele kleine infan- terieprojectielen laten geen plekje in het bosch vrij. (Gevechten in Z. W. Afrika). Groepswijze opgesteld, staan zij niet bloot aan de vernielende uitwerking van 's vijands artillerievuur. Ook dienen zij op behoorlijken afstand van 's vijands infan- terievuur te worden ingegraven en gemaskeerd. In het begin van den oorlog werden de mitrailleurs bij de Japanners veree- nigd tot batterijen van 6 stukken en gewoonlijk op 1000 M. van de tegenpartij in stelling gebracht. Later werden aan elk infanteriebataljon 1 a 2 mitrailleurs gevoegd. Zij volgden on middellijk de gevechtslinie, om met hun vuur alles te vernielen, wat zich uitstak boven de vuurlijn der vijandelijke stelling. De Japanners gebruikten met voorliefde hunne mitrailleurs op pun ten, van waaruit zij flankeerend vuur konden afgeven en menig maal vervingen mitrailleurs de infanterietroepen in front op de flank der vijandelijke opstelling, teneinde meer troepen voor beslissing aanbrengende doeleinden over te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 231