751 Het uit te kiezen terrein. Men gaat in de manege om zijn paard in afzondering, met de meest mogelijke rust en zonder afleiding en tevens met het minst mogelijke gevaar voor paard en ruiter, te kunnen bearbeiden. De plaats moet dus afgelegen zijn en niet bij tram of spoor of van een drukken verkeersweg. Rus tige voorbijgangers zullen in 't algemeen niet schaden, maar door of over den pagger glurende oogen zijn voor een paard dikwijls veel schrikaanjagende!' dan een voorbijtrekkend muziek korps. Bewaking door een planton op de rijuren (zie later) kan ongenoode gasten weren. Helaas is men ook gewoon op dergelijke stille plaatsen vuil te deponeeren. Zoo vindt men te Soerabaia en Batavia nabij en om de manege groote of kleinere mestvaalten, scherven, flesschen en blikjes. Een hoogst onaangename toegangsweg, en een lokmiddel voor ongedierte. Nu is men wel eens beperkt in de keuze van het terrein, doch een plaats midden op een vlakte instede van in een hoek tus- schen de achterkanten der huizen geeft in den regel al uitkomst. Te BanjoeBiroe is de rawah als een niet te vermijden natuurlijke mestvaalt te beschouwen. Maneges en water moeten geslagen vijanden zijn, hoewel he laas de practijk ze als onafscheidelijke vrienden doet kennen. Hetzelfde kan gezegd worden van maneges en stof. Het behoeft zeker geen betoog, dat, waar men in het terrein met een vol maakt afgericht paard zooveel mogelijk modder vermijdt, tenzij voor oefening, deze in een manege een nagenoeg afdoend beletsel is om er een paard te rijden. Ook zwaar werk in dichte stof wolken is een penitentie. Het uit te zoeken terrein kan dus niet droog genoeg zijn, en men kieze het zoo mogelijk op een vlak doch eenigszins hoog gelegen gedeelte. In den natten tijd zal men 't beste zijn keus kunnen doen. Yan nature moet het terrein zoo vlak mogelijk zijn omdat afgravingen in den ondergrond van een indische manege uit den booze zijn te achten. Is de grond goed door- groeid met graswortels, dan zal de kans op modder zoowel als stof zooveel te geringer zijn. Aan de oppervlakte moeten zoo min mogelijk steenen zijn. Het Uithalen ervan, dat c.q. toch zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 235