753 rechtuit rijden. Het aantal wendingen wordt daardoor te talrijk. In de meeste maneges is men eigenlijk voortdurend op een eenigs- zins gerekte groote volte. Het rijden van snelle gangen is dan bij den aanvang der dressuur althans zeer slecht uitvoerbaar. Als minimum moet ga steld worden 20 X 40 M. Eerst bij 30 X 40 of beter nog 30 X 60 M. kan men volkomen tevreden wezen. Omwanding. Zooals reeds vermeld beschouw ik het aanbrengen van een aarden wal als een vastgeroeste gewoonte, die klakkeloos bij elke nieuwe manege weer wordt gevolgd. Misschien was er oorspronkelijk alleen de wal, en werd er later de pagger opge zet, en dit model als standaardmodel genomen. De wal is om vele redenen een onding, en dit zoowel voor de afwatering als voor de africhting. De hulp van den manegewand gaat verloren. De wal kalft af, bederft den hoefslag en maakt van een rechte lijn een kromme en dit vooral als de inl. korporaal die erin gestuurd wordt om den wal bij te werken dien nog wat hyper- bolischer maakt. Hoevele paarden vinden langs dien dam een welkome gelegen heid, om den sprong te ontwijken, menigmaal den planton niet achtende, die er op gezet wordt, mits het angstige beest maar grond onder de voeten houdt. En verder is die dam een slecht steunpunt voor de palen van den pagger, die dan ook soms bij vakken tegelijk omvalt. Men breke met de traditie, en zette een stevigen pagger, on middellijk op den grond. Liefst van hout, de planken binnen. Ik zeg dit, omdat verwacht kan worden, dat men de palen bin nen zou zetten, toegevende aan de neiging om maneges verkeerd te maken. Pardon dat ik zoo duur benIk doe het ook met een flinken bamboepagger. Bij afwezigheid van een aarden wal zal die wat hooger moeten wezen; zóó hoog dat het paard er niet overheen kijkt is vol doende; hooger nog beter, daar er dan minder ongedierte zal binnenvliegen. Eens op zoo'n pagger gedeponeerd zijnde (door mijn paard!), kwam ik er met lange sneden in mijn handen af en daarom hoop ik voor degenen die mijn plaatsje aldaar eens zullen innemen, dat de paggers van boven omboord mogen worden. I. M. T. 1907. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 237