757 - maar een harden hoefslag. Een bovenlaag van zand, ook al is die alleen aangebracht op den hoefslag, kan nooit tot struikelen aanleiding geven. De mest moet geregeld' verwijderd worden, omdat deze weer ■een broedplaats voor ongedierte vormt. Goed gedroogd, op flin- ken afstand van de manege, kan het een goed bijvoegsel voor de zandlaag worden. Gaten in den pagger moeten hersteld wordennieuwsgierigen gluren er doorheen, kippen en honden komen er door binnen. Het teeren van den pagger en het nu en dan begieten van de geheele omgeving met creolineoplossing lijkt mij een werkzaam middel om het ongedierte te verminderen. Beiociking. Althans op de uren dat er ruiters te verwachten zijn moet de manege bewaakt worden door een planton. Paar- denjongens zullen niet het algemeen belang behartigen. In de nabijheid behoort een bordje geplaatst te worden: „verboden hier vuilnis neer te werpen" waartoe zoonoodig de bijstand der politie moet verzocht worden. De planton is behulpzaam bij openen en sluiten der deur, houdt nieuwsgierigen verwijderd, zorgt dat niemand, ook geen officier, binnengaat zonder waar schuwing, indien de manege bezet is. Iets waarop de ruiters zelf' ook wel eens mochten letten. Na afloop verwijdert hij de paardenmest, zorgt voor den springboom zoo deze er is, doch hij mag gedurende het rijden niet binnen de manege worden gebruikt. Toen men alleen nog maar over Sandelwoods beschikte, kou men het desnoods nog zonder manege doen. Door de invoering van Australiërs echter zijn zij onmisbaar geworden. Moge het gouvernement inzien, dat, waar de officieren bij de aanschaffing hunner paarden op hooge kosten worden gejaagd, het niet meer dan billijk is dat zij van haar kant zich eenige uitgaven getroost om de officieren in de gelegenheid te stellen die kostbare paar den (700 gulden is tegenwoordig een gewone prijs) zoolang mo gelijk te conserveeren. V. D. P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 241