760 gen zij de uitkomsten soms eerder dan de w.n. lijst Nol, welke hen eerst steeds vóór was. M. i. is het 't duidelij kst, de lijnen van het eene blad allen rood- en van het andere allen zwart te trekken, alleen de waarne- mingslijnen iets dikker dan de andere en voorts door loodrecht op de lijnen een lijn te trekken in de kleur der lijueü en hier langs de nummers der lijnen aan te geven, afwisselend boven en onder (zie plaat XXII). Bij eene opgave kan dan in den kortst mogelijken tijd de benoodigde lijn gevonden worden, terwijl na lang kijken op de figuur deze voor het oog geen bonte scheme ring vormt (wanneer de bladen gedrukt worden, is het gewenscht voor het onderste blad alles in zwart te maken daar dit beter door calqueerpapier (-linnen) heen schijnt, roode schrijfinkt echter vloeit gauw uit, wanneer hierover gewreven wordt of wanneer vloeistof op het blad komt). Het nadeel dat hierbij zou bestaan, n.l. dat men dan niet de lijnen boven of onder kan aftellen is m.i. van geen beteekenis. Daar men het gewilde snijpunt niet weet en dus op een wille keurige hoogte gaat aftellen, komt men op de gewilde lijn, welke men dan toch nog, al is het ook over een korter stuk, moet volgen tot het snijpunt. Bovendien geeft de liniaal (kruis) aanleiding tot vergissingen daar hiermee de lijnen gedeeltelijk bedekt worden. De randver deeling. Om de bladen ook te kunnen gebruiken wanneer beide posten zich aan denzelfden kant van de batterij bevinden, is het gewenscht de verdeelingen onder de cirkels zoowel naar links als naar rechts uit te zetten. Het kruis. Om de trefferbladen meermalen te kunnen gebrui ken verdient het aanbeveliug in plaats van de lijnen, voorstel lende de schootsrichting en loodrecht hierop, op het papier te trekken, gebruik te maken van een Mg. kruis van 1 m.M- dikte en 2.5 m.M. breedte, terwijl met het oog op de voorzich* tige behandeling welke zoo'n teer instrument vereischt, het ge wenscht is dit te doen bestaan uit 2 Mg. liniaaltjes, welke in het midden (snijpunt) tot halve dikte zijn uitgesneden en daar voorzien van een gat voor bevestiging met eene punaise. Vergelijking. De vergelijkende proeven met waarnemingslijs- ten hebben mij het volgende geleerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 244