761 Bij een w.n. lijst No. 2. zijn de trefferbladen beslist in het voordeel, de resultaten verkrijgt men in veel korter tijd. Bij een w.n. lijst No. 1, moet de gebruiker der bladen hierin zeer handig zijn, vooral als de coëfficiënten eenvoudig zijn. Als regel krijgt men met de w. n. lijst de gegevens even vlug. Het volgende voordeel, hebben de bladen echter steeds, n.l. dat vergissingen hierbij aanzienlijk minder voorkomen, omdat men hierbij niet behoeft te rekenen, en het resultaat duidelijk voor zich geteekend ziet, terwijl bij de w. n. lijst het invullen in een verkeerde kolom vaak voorkomt. De bladen leenen zich bijzonder voor een oefening binnens. kamers of bij de exercitie, vooral voor het bijhouden van waar- nemingslijsten om voor de zij posten vooraf opgaven klaai te maken, welke de afwijkingen der schoten voor de posten voor stellen. Wil b.v. de onderwijzer een trefpunt op een bepaalde plaats t.o.v. het doel hebben, dan heeft hij dit punt slechts op de trefferbladen op te zoeken om uit de lijnen welke dit punt tot snijpunt hebben, de opgaven voor de zijposten te vinden. Een eenvoudige methode om de trefferbladen in den kortst- mogelijken tijd te maken is de volgende. Men neemt een groot wit vel stevig papier voor ondeileg ger en trekt hierop in dikke zwarte lijnen een cirkel met ver deelingen in °/oo van den straal, met behulp van den „cikelrand' Vervolgens trekt men duidelijk dik een verticale en hoiizon- tale middellijn, welke lijnen men buiten den cirkelomtrek door. trekt. Nu maakt men de trefferbladen voor beide posten op calqueerpapier, door eenvoudig lijntjes evenwijdig aan elkaar te trekken op afstanden volgens den coëfficiënt, de lijn die in het midden van het papier ligt goed dik. Bij gebruik neemt men de twee benoodigde trefferbladen en legt ze volgens de waarnemingshoeken op het onderlegpapier. doordat de middellijnen op dit laatste door beide trefferbla den heen schijnen, behoeft men ook geen linialen of kruis te gebruiken. Tevens kan men op het onderlegpapier 2 lijnen trekken waarbinnen de schoten vallen die als in rekening worden gebracht. Zoodoende heeft men niet op elk trefferblad een cirkel te trekken en op den omtrek de of te zetten. F. L. H. Dessauvagie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 245