544 de batterijcommandanten om de plaats der verspreid opgestelde Boerenartillerie te bepalen. Bovendien miste de Engelsche artil lerie goede kaarten. De Boerenartillerie verkeerde dus in het zeldzame geval, dat zij evenmin gestoord als bij eene vredesoe- fening, haar vuur kon afgeven. Ondertusschen had ook het tac tisch gevaarlijkste doel, de steeds naderende en vurende Boeren van het vuur der Engelsche batterijen nagenoeg niets te lijden. Het is duidelijk, dat de toestand van Woodgate's detachement alles behalve aangenaam werd, zoodat hij dan ook om hulp seinde. Eenige oogenblikken later werd hij doodelijk gewond het commando ging toen over op den Kolonel Crofton 2), van het Royal Lancaster Regt. (8.45 v. m.). Crofton zag eveneens den toestand vrij donker in, zoodat hij Woodgate s verzoek om ondersteuning herhaalde. Onder den drang der omstandigheden werd het bericht mon deling aan de seinbrigade overgegeven; de zeer verontrustende mhoud: „Reinforce at once or all lost. General dead", schijnt meer toegeschreven te moeten worden aan de zenuwachtigheid van de seinbrigade dan aan Crofton, die later verklaarde de worden „all lost" niet te hebben gebezigd. V. Maatregelen van Warren en Lyttelton tot ondersteuning van het detachement op den Spionkop. Wanen had zich te 7 u. v. m. naar den voet van den Spion kop begeven. Hij vond daar de genietroepen, nl. die, welke niet met Woodgate den kop beklommen hadden, bezig met het ver beteren van het pad naar boven, terwijl in blikken bussen water werd opgevoerd. Dezelfde mist, welke den Spionkop omhulde, hing over den Tabamyama, doch Warren scheen niet in te zien, dat dit juist eene zeer gunstige gelegenheid was om de stellingen der Boeren daarboven ongemerkt te naderen over terrein, dat 1) Volgens VII zou Woodgate te 8 u. v.m. ongeveer gewond zijn; na zijne verwonding zou hij te 10 u. v, m. het hierboven genoemde verzoek om hulp afgezonden hebben. Het bericht zou als volgt geluid hebben: „We are between a terrible cross fire and can barely hold our own. Water is badly needed. Help us." 2) Het was niet altijd mogelijk uit te maken, of een bataljonscommandant kolonel of luitenant-kolonel was, daar zelfs in de officieels stukken een luitenant-kolonel „kolonel" genoemd wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 24