773 schil voor beide klassen van 18 patronen, welke per man uitgespaard zouden kunnen worden. Neemt men om de gedachten te bepalen een compagnie van 150 ba jonetten, die het schietjaar na de herhalingsoefeningen aanvangt met 25 scherpschutters, 75 B schutters en 50 A schutters en neemt men verder aan dat de A en B schutters met de le oef. der kl. beginnen en gedu rende het schietjaar niet worden overgeplaatst, dan zou na de 24 benoo- digde ind. oefeningen voor de beide klassen een maximum patronen uit gespaard kunnen worden van 50 X 2 X 18 75 X 18 3150 patronen- Veronderstelt men verder dat de S.S. oefeningen zoo gekozen worden, dat altijd één slecht schot mogelijk is en toch nog aan de voorwaarden kan worden voldaan, dan mag men rekenen, dat per S.S. oefening 1 patroon bespaard kan worden en behoort bovenbedoeld bedrag te worden ver meerderd met 25 X 24 75 X 12 1500 patronen. Onder de gunstigste omstandigheden kunnen dus 4650 patronen uitge spaard worden. Laat ons aannemen dat het in de practijk 1500 patronen zou kunnen bedragen, dan heeft men aldus d.w.z. met loslating van 92^ een vrij aanzienlijk bedrag patronen bespaard, waaronder de schietoplei- ding niet heeft behoeven te lijden. Beschouwt men de voorwaarden der B. klasse nauwkeuriger dan treft men nog 2 oefeningen in snelvuren aan, waarvoor een minimum van 27 patronen is uitgetrokken. Ik wensch hier niet te beoordeelen, welke mo tieven geleid hebben om het snelvuren met scherp bij de Gezamen lijke Oefeningen achterwege te laten, doch ben ervan overtuigd, dat in dien die beide oefeningen in de B klasse vervangen werden door 2 gewone oefeningen en de laatste oefening in het Individueel Gevecht- schieten uitgebreid werd met een oefening in het snelvuren men de wer kelijkheid meer nabij zou komen. Het spreekt vanzelf, dat die oefening alleen gehouden zou moeten worden met de B schutters en de S schut ters, terwijl door deze verandering een voldoend aantal patronen vrij komt van de ind. oefeningen in de B. klasse. Berekent men het totaal der verschoten patronen b/d. Ind. Oefeningen zonder toepassing van 92 en dit met toepassing van genoemde paragraaf, dan zal de schietvaardigheid van den troep grooter zijn naarmate het eer. ste totaal kleiner is dan het tweede en dus meer patronen bespaard zjjn. Dit is uit de schietregisters gemakkelijk na te gaan en een uitkeering van een zeker gedeelte der geldswaarde van de aldus bespaarde pationen zou een aanmoediging zijn voor officieren en minderen op denzelfden voet door te gaan terwijl dit bedrag aan schietpremiën zou kunnen wor den besteed. A. Vogel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 257