774 Set EetJceteIvraagstuJc in het Indische Leger, Onder dit opschrift kwam in aftevering V een artikel voor van den heer Loekemeijer. Wij stellen het op prijs, dat genoemde schrijver aan de lezers van ons tijdschrift de gelegenheid schonk kennis te nemen van de verschillende proeven welke ter oplossing van genoemd vraag stuk bij het Leger werden gehouden, waardoor de mogelijkheid vergroot wordt, dat meerderen zich daarmede zullen bezig houden. Het is te betreuren, dat iu het advies, uitgebracht over de verstrekking van geëmailleerde kookpannetjes ook vermeld wordt als nadeel, dat eene uitbreiding daarvan eene uitgave zou vorderen van f 12000 of f 24000. Is dat bedrag van zoo groote beteekenis op een budget van eenige milli- oenen? Wij zien het niet in Doch laat het waar zijn, dat het aantal pannetjes voor verwisseling van onbruikbare niet mag worden onderschat, zoo als eene slechts wei nige dagen durende oefening bij het 20e Bat. leerdedan doet zich nog de vraag voor of alle manschappen van dat korps voldoende bedreven waren in de kookkunst. Het is toch bekend, dat èn Europeaan èn Inlander dat bereiden van zijne eigen spijzen van nature volstrekt niet machtig zijn en het moet leeren. De voordeelen van dat systeem zijn talrijk zooals blijkt uit het verslag van den tocht naar de Gajo- en Alas-landen, onder den overste van Daalen, waarin wij lezen „Evenals hij vele vorige langdurige tochten voldeed deze verplegings- methode wederom uitmuntend en moet ten spijt van enkele tegenstanders van dit systeem hier worden geboekstaafd, dat de colonne na eene excusie van ruim 51 maand in volkomen marsch- en slagvaardigen toestand te Si-Boga aankwam, na op den laatsten mar3chdag ruim 35 K.M. te heb ben afgelegd." Ook in het Geneeskundig Rapport over bedoelden tocht worden waar- deerende waarden aan het systeem gewijd. Waar nu de rapporten veelal zoo gunstig luiden, moet daar de dub- beltjes-quaestie oorzaak zijn, dat het systeem verworpen wordt? Doch in welke richting ook de oplossing van het vraagskuk gezocht en misschien gevonden wordt, van de invoering van het gamellesysteem zijn wij een bepaald tegenstander. Het moge waar zijn, dat het voldoet aan boord der marineschepen, men vergete niet dat een oorlogschip eene kleine maatschappij op zich zelf vormt, waar bij het schaften in den regel iedereen aanwezig zal zijn en het eten aan bakstafe's in eene beperkte ruimte eene zekere gezelligheid geeft welke misschien bevorderlijk is voor den kameraadschappelijken geest, zoo hoog noodig aan boord.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 258