545 ten gevolge van de gevechten op de vorige dagen voor de En gelsehen eenigszins bekend kon zijn. Tegen 9 u. v. m. keerde hij terug naar Three Tree Hill, waar van hij den oostelijken uitlooper door zes compagnieën Connaught Rangers had doen bezetten. Deze compagnieën openden het vuur op den uitersten rechtervleugel der Boeren tegenover den Spionkop voor zoover zij daar iets van zien konden. Natuur lijk maakte dit vuur op groote afstanden, zonder eenige voor- waartsche beweging, volstrekt geen indruk. Ongeveer te 9 u. v. m. ontving Warren van den Luitenant- Kolonel a Court de eerste berichten omtrent den toestand op den kop. Het bericht luidde gunstig en ook a Court zelf liet zich hoopvol over den toestand uit, al wees hij op de behoefte aan water en geschut. Kort nadat a Court naar Buller vertrokken was, ontving War ren Crofton's bovengenoemd bericht. Hij gaf onmiddellijk den commandant van den rechtervleugel, Generaal Coke, bevel naar boven te gaan en het commando over de troepen aldaar op zich te nemen. Hij eindigde zijne opdracht met de woorden„Mind, no surrender." Coke vertrok met II. Middlesex Regt. en II. Dorsetshire Regt. Aan Crofton werd geseind, dat deze 2 batal jons, benevens de Imperial Light Infantry, ter versterking afge zonden waren. Het heliogram eindigde met de woorden: „Hold on to the last. No surrender." Dat alles gebeurde tegen 10 u. v.m.x). 1). Dit is de lezing, die Warren in zijn gevechtsbericht van de zaak geeft, waarbij opgemerkt dient te worden, dat hij in het door hem aan de Koninklijke Commissie overhandigde stuk betreffende zjjn optreden in Zuid-Afrika (V, blz. 6f3) zegt het helio gram te 11.50 v.m. verzonden te hebben. Dit is vast en zeker eene drukfout, want eenige regels tevoren deelt hij mede, te 11.50 v m aan Crofton geseind te hebben, dat Thorneyeroft als bevelhebben moeBt optreden. Hoogstwaarschijnlijk is 9. 50 v. m. bedoeld. Echter komt Warren's lezing niet geheel overeen met hetgeen Coke mededeelt Deze op- peroffieier bericht, dat men al spoedig na het optrekken van den mist den indruk kreeg, dat de troepen op den Spionkop in front aangevallen en in de linkerflank door artillerie beschoten werden. Eerst te 11.10 v.m. zou hj van Warren, ten gevolge van Woodgate's verwonding, bevel gekregen hebben om zich met versterkingen naar boven te begeven, terwijl hij reeds eerder last tot het zenden van twee bataljons versterking ontvangen had, nl. de Imperial Light Infantry, die gevolgd werd door II. Middlesex Regtnadat men waargenomen had, dat de Spionkop onder concentrisch artillerievuur gehouden werd. Amery (I. blz. 259) en de Duitsohe Generale Staf (IV, blz. 60) nemen aan, dat Warren nog vóór het ontvangen van Crofton's bericht versterking gezonden heeft. Maar waarom zou Warren zulks niet bericht hebben? Ongeveer gelijktijdig met Crofton's melding zou Wood gate's tweede bericht het verzoek om hulp ontvangen zijn. (I, blz. 260).

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 25