546 - Coke had de Imperial Light Infantry opgedragen om de steile zuidoostelijke helling van den kop heen te marcheeren en aldus de Boeren in hunne linkerflank aan te vallen, ongetwijfeld eene ooideelkundige opdracht, die, ware zij naar behooren uitgevoerd e troepen op den kop juist in hunne zwakste zijde, de rech terflank, op afdoende wijze ontlast zoude hebben. Coke wenschte ei halve te doen, hetgeen Bulier met zijne geheele troepenmacht in iet groot had moeten doen, nl. een aanval op de Boeren- limen ter weerszijden van den Spionkop. Ongelukkig voor de ngelschen werd Coke's opdracht verkeerd uitgevoerd het batal jon dwaalde eerst eenigen tijd heen en weer en beklom ten slotte den kop langs hetzelfde pad als Woodgate's colonne eeni-e uren geleden J). II. Middlesex Regt. ging langs het gewone pad naarboven. Misschien meende Coke, dat één bataljon in de linkerflank der Boeren genoeg was en achtte hij het nu beter de troepen op den kop onmiddellijken steun te verschaffen. Warren wendde zich tegelijkertijd tot Lyttelton. Hij seinde dezen den inhoud van het ontvangen bericht met verzoek zoo veel mogelijk hulp te verleenen Dat hij met zijne 10000 man ook wel iets, tenminste meer dan tot dusverre, doen kon scheen met in hem op te komen. Een gezond, krachtig door gezet offensief was echter, zooals wij vroeger reeds opmerkten met te verwachten. Ook is het mogelijk, dat Warren eenig gevaar op zijne linkerflank vreesde, waarvoor Bulier hem gewaarschuwd ad Dit kan ertoe medegewerkt hebben om niet alleen zijne hoofdmacht in hare stellingen te laten, maar ook om onder steuning aan Lyttelton te vragen. Overigens moet erkend worden, dat Warren aan allerlei bij zaken buitengewone aandacht wijdde. Tweeduizend zandzakken werden over de afgezonden versterkingen verdeeldeen officier 1) Voor de Imperial Light Infantry, zie Bijlage 1 2) Lyttelton geeft op dit verzoek om ondersteuning te 10 u. v. m. ontvangen te hebben, hetgeen met noemenswaardig verschilt van Warren's oogave. 3) Dit blijkt o.a. uit deze aanlnling uit Warren's verslag aan de Koninklijke Commissie Sm E. Bul er said I must not do this (leading the assaulting party myself), but must .occupy a central posrhon all the time, so as to command the attack on Spion Kop, and be ready to provrde against a counter stroke on our left, which he expressed some an xiety about." (V, biz. 650).

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 26