786 en door het Indische Legerbestuur zelve voorgesteld, dat is het echter niet waarom het Leger vraagt; neen, het wenscht in het bijzonder dat de Volksvertegenwoordiging tevens aandacht schenke aan de woorden „algemeene verordening" tot tweemaal toe in meergenoemd artikel gebezigd. Art. 42 R. R. luidt thans: De Gouverneur-Generaal is opperbevelhebber der in Nedei- landsch-Indië aanwezige landmacht. In Nederlandsch-Indië worden de officieren door den Gouver neur-Generaal benoemd. Zij worden door hem bevordeid en ontslagen op den voet bij algemeene verordening bepaald. De regeling omtrent het toekennen van pensioenen en gage menten worden bij algemeene verordening gesteld. Volgens art. 31 R.R. worden onder „algemeene verordening" verstaan, zoowel wetten als Koninklijke besluiten en Koloniale ordonnantiën, z. g. Gouvernementsbesluiten. Het is in het bijzonder, geachte lezers, dat ik met u de laatste twee zinsneden van art. 42 R. R. nader in beschouwing wensch te nemen, waarbij ik er met nadruk op wijs: neen lioniuklijk «f Gouvernementsbesluit zal tic positie der flederlamlsch-lmlische officieren in haar geheelen omvang mogen regelen, doch slechts de wet moet daarover het noodige licht doen schijnen. Waar aan de Nederlandsche officieren het voorrecht is toege kend hunne positie bij de wet geregeld te zien het laatst bij de bevorderingswet van 1902 - mag aan hunne Ned. Indische collega's geen wettelijke legeling dienaangaande worden onthou den. Tegenwoordig mag men deze laatste categorie peisonen toch in geen enkel opzicht meer achterstellen bij eei stge- noemden. Wel beweerde in der tijd de gewezen minister Jean Chrétien Baud, dat de officieren van het Nederlandsche Leger landskinderen waren en die van het Nederlandsch-Indische niet, maar die tijden zijn voorbijtegenwoordig zal wel niemand dit als motief willen bezigen, om aan te toonen, dat regeling bij de wet van de rechtspositie dezer laatsten niet noodzake lijk is

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 270