791 gronden het voor en na van het bij de wet regelen zijner positie zal worden behandeld, dan is het te voorzien, dat de ontevre denheid in het officierkorps sterk zal toenemen. Toont de volksvertegenwoordiging echter binnenkort, dat het haar ernst is de belangen van het Indische officierkorps te overwegen en te behartigen, al valt deze overweging na afdoende motiveering ten nadeele der officieren uit, zij zullen, alhoewel teleurgesteld, toch in het onvermijdelijke berusten, beseffende dat „geen ijzer met handen kan worden gebroken"; doet de volksvertegenwoor diging zulks echter niet, en tracht zij zich van hare verplich- tiging te ontdoen, het zij hier nogmaals herhaald: betreurens waardig zouden de gevolgen kunnen zijn; de ontevreden geest in het Leger zal daardoor niet weinig versterkt worden! Zóó'n toestand in een leger, waar de moreele factor, de geest die er in heerscht, van overwegenden invloed is op de kracht, die ervan uitgaat, kan voor de Koloniën, dus voor den Staat, dus, ik zeg het nogmaals, ook voor U, mede-Staatsburgers de treurigste gevolgen met zich brengen. Al is de afstand die ons van het dierbaar moederland scheidt, ook nog zoo groot, nooit mag zulks ten gevolge hebben, dat in het vaderland onze belangen minder worden behartigd, dan die onzer Hollandsche collega's; wij zijn en blijven kinderen van eenzelfden Staat, geen officieren van een „vreemdenlegioen," zooals weleer. Beschouwt men ons evenwel nog als zoodanig, hoe zullen wij kunnen ijveren voor de belangen van onze eigen natie, zooals een goed geaard militair betaamtonze positie zal als een „betrek king" worden beschouwd, men zal haar geen „roeping" meer mogen noemen, en toch, het besef alleen, een roeping te veivul- len zal ons de kracht kunnen geven mogelijke toekomstige zware tijden te doorworstelen. Thans zij het mij vergund, met U geachte lezers na te gaan, wat in de praktijk de gevolgen zijn van het niet bij de wet regelen van de positie van ons officieren. Het wijzigen en buiten werking stellen van artikelen der wet eischt openbare behandeling in pers en Staten-Generaal, waardoor de positie van den officier meer gewaarborgd wordt; vei gis-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 275