793 zekere coteriegeest in Indië geenszins onbestaanbaar is; anderen vestigden hun aandacht op de jongste promotie van den kapitein Christoffel. Wat soortgelijke promoties aangaat, die de laatste jaren ons deden zien, zij aangeteekend, dat de landvoogd en minister zeker daarbij het oog gevestigd hadden op de belangen van het Leger, dus van den Staat. Maar mag men daarbij eenige honderden ook plichtsbetrachtende personen met een goed ver leden voorbijgaan en hunne belangen achteruitstellenkan men zoodoende van rechtszekerheid spreken Een dergelijke promotie is voor het Land de goedkoopste wijze van beloonen en zulks voornamelijk, omdat zij geschiedt ten koste van vele andere lands dienaren, die zich geheel onverdiend in hunne belangen zien ge schaad en zich daarbij dan ook slechts uoode kunnen neerleggen; en te recht, waar zoovele andere wijzen van beloonen ten dienste staan, kieze men niet een zoodanige, waardoor ontevredenheid ontstaat; het Indisch officierskorps is dan ook niet zoozeer ont stemd omdat enkelen uit haar midden naar waarde werden be loond, maar wel over de wijze waarop zulks geschiedde. Gaf onze nabuur Engeland ons niet een voorbeeld, toen het na den Zuid Afrikaanschen oorlog groote verdiensten wist te waMrdeeren door in den geldbuidel te tasten Kon men enkele officieren, die in eene niet zuiver militaire be trekking beter diensten beloofden te presteeren niet reeds da delijk, toen het oog op hen mocht vallen, aan het Leger ont trekken en voor hen eene nieuwe staatsbetrekking creëeren; eene zoodanige wijze van beloonen, urgent in 's Lands belang, zou geen ontevreden geest in het Leger kunnen verwekken, integendeel, vooruitgang der over het algemeen zoo langzame promotie zou daarvan het gevolg geweest zijn en dus c.q. ver betering van de ontstemming in het Leger. Was het niet mogelijk geweest die begaafde officieren zoo lang zij in het Leger dienden boven de formatie te voeren, waarbij hetzelfde doel bereikt was en niemand eenig nadeel kon ondervinden Gelooft niet, geachte lezers dat bij dit schrijven eenigszins het doel om te klagen heeft voorgezeten; slechts het volle besef dat tot nu toe aan de officieren van het Ned. Indische leger

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 277