547 werd naar de Trichardtsdrift tot geleide van de verwachte berg- batterij D gezonden. Lyttelton bad nog vóór het aanbreken van den dag drie bataljons tegenover* de hoogten van Brakfontein ontwikkeld, onder dekking van het vuur van de 64ste veldbatterij en van het marinegeschut. Maar Bulier gelastte te 8 u. v.m. deze be weging te staken, natuurlijk zeer ten voordeele van Botha's maatregelen tot herneming van den Spionkop. Ongeveer te 10 u. v.m. ontving Lyttelton Warren's bovenvermeld verzoek om ondersteuning, een kwartier later van den Spionkop een niet onderteekend heliogram met dezelfde strekking, onder bijvoe ging, dat men uit het oosten krachtig aangevallen werd. Dadelijk werd aan beide verzoeken gevolg gegeven. Twee bataljons, nl. II. Scottish Rifles en III. King's Royal Rifle Corps, benevens 2 eskadrons van Bethune's Bereden Infanterie, werden aangewezen om ten zuiden van de Tweelingkoppen langs de Kafferdrift de Tugela door te trekken, met de opdracht, zich te stellen onder de bevelen van den commandant van Warren's rechtervleugel. Omtrent den middag werd de Tugela doorgetrokken, n.l. door Bethune's Bereden Infanterie te 11.45 v.m., II. Scottish Rifles 12.30 n.m. en III. King's Royal Rifle Corps 1 u. n.m. Toen Bethune's Bereden Infanterie en de Scottish Rifles op den noordelijken oever aangekomen waren, zag Lyttelton talrijke nieuwe troepen op den Spionkop aankomen; hij begreep, dat rechtstreeksche versterking van de bezetting overbodig en zelfs schadelijk kon worden, zoodat hij alle drie de uitgezonden korp sen een ander object gaf'? Keen, alleen de King's Royal Rifles zouden zich van de Tweelingkoppen meester maken, maar de overige troepen moesten de reeds dreigende overbevolking van den Spionkop nog vermeerderen. Dat deze halve maatregel, dit 1) Deze bergbatterij, de 4de, was in den morgen van den 23sten Januari per spoor van Chievely naar Frere vervoerd. Van daar marcheerde zij te 5.30 n.m. af, doch schoot in de duisternis niet veel op. Zij marcheerde den '24sten Januari door, om te 2.30 n.m. bij de Trichardtsdrift a an te komen, waarop Buller, die overal van zijne belangstelling deed blijken, rust noodzakelijk oor leeloe. Ongeveer te 7.30 n.m. stond zij aan den voet van den Spionkop. Daar van den Spionkop gemeld was, dat de helling voor het gewone veldgeschut te moeilijk was, werd lichter geschut dringend noodzakelijk geacht (V, blz. 651 cn 652).

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 27