797 te regelen. Men dient er echter op te letten, dat de haakjes geen bramen aan het binnenvlak vertoonen, en zich om het- oog, geheel vrij in de krammen, waarmede zij aan paaltje en schijf verbonden worden, bewegen kunnen. De herhaalde proeven met allerlei soorten van projectielen genomen, bleken zeer goed te voldoen, zoodat, al zullen hape ringen ook kunnen voorkomen, deze proeven toch als geslaagd mogen worden beschouwd. Het voor die vaischijven benoodigde materiaal was als volgt - De schijven a waren vervaardigd van het hout van jenever- kisten, uitgezaagd en op elkander gespijkerd volgens de profie len, aangegeven op de Plaat, behoorende bij het „Schietvoor- schrift der Infanterie". Niettegenstaande de slechte kwaliteit van dit hout, door den lossen vezel, bleek de schok, bij het treffen, voldoende te zijn, om de haakjes te doen losvallen. Hoe beter houtsoort, met fijner vezel dus, men voor de schijf gebruikt, des te meer weerstand biedt deze ook, des te grooter de schok en des te zekerder zal ook het systeem werken. De finantieele factor zal derhalve de houtsoort wel bepalen. Het scharnier 5 kan een gewoon metalen scharnier zijn, het welk met hout-schroeven bevestigd wordt aan de schijf en het paaltje. Deze bevestiging kan ook geschieden met een stukje leder, i in elkander grijpende schroefoogen of 2 haken en 2 oogen. Hierbij dient men echter zorg te dragen, dat de schijf niet heen en wêer kan schommelen, teneinde te voorkomen, dat bij een treffer in de buitenkanten der schijf, de opgewekte schok niet krachtig genoeg is om de haakjes te doen losvallen. Aan het paaltje c wordt daartoe ter hoogte, waar anders het schar nier komt, een dwarslatje ingelaten en stevig bevestigd en aan de uiteinden daarvan bevestigd A. een stuk leder (fig. 3); a. houten schijf, b. stukjes leder, c. paaltje, d. dwarslat. Yoor de stukjes leder kan men gedeelten van afgekeurde ge- weerriemen, enz., gebruiken. Deze verbinding voldoet zeer goed, doch is niet zoo sterk

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 281