798 maar goedkoop. Het leder scheurt wel spoedig af; een bezwaar is dit echter niet, want men spijkert er eenvoudig een stukje leder overheen, zonder dat het noodig is, het oude stuk te vei- wijderen. Voor zware schijven zal dat oude leder echter te onsterk zijn, :zoodat men het toepast bij kop-, borst- en romp-valschijven. B. door middel van 4 schroefoogen, (fig. 3a) waarvan 2, aan de bovenzijde gedeeltelijk afgekapt, in het dwarslatje d, (fig. 3) bij b en 2 met de oogen verticaal in de schijf geschroefd worden. De oogen mogen echter niet te wijd zijnliefst zoodanig, dat de tegenovergestelde er juist in passen, teneinde elke schommeling te voorkomen. C. door middel van 2 haken en 2 oogen (fig. 3&). Deze be vestiging is als in fig. 3a; alleen worden in plaats van 4 schroef oogen, 2 haken en 2 oogen gebezigd, zooals uit de teekening blijkt. Bij de inrichting, als aangegeven in fig. 1 en 8 zijn dus schijf en paaltje vast aan elkander verbonden, tenzij het scharnier zelf uit twee uitneembare bladen bestaat; bij die in fig. 3a en 3b aangegeven, heeft men het voordeel, dat scnijf en paaltje onaf hankelijk van elkander kunnen worden vervoerd en gebruikt. De veer e (fig. 1) bestaat uit een gedeelte van een afgekeurde slagveer en wordt met een kram aan de paal bevestigd. De haakjes d zijn van staaldraad, waardoor zij niet of ten minste zeer moeilijk kunnen uitbuigen. Dit uitbuigen, hetwelk door de zwaarte der schijf kan gebeuren, moet vermeden worden om een ontijdig losvalien der schijf te voorkomen. Staaldraad van 2 m.M. dikte voldoet uitstekend. De lengte van den langen arm van het haakje, is af hankelijk van de voor- waartsche helling, welke men aan de schijf, met het oog op de gevoeligheid bij het treffen, wil geven en kan van 2 tot 4 c.M. bedragen. Het eene uiteinde vormt een oog, waarmede het met een kram aan paal of schijf bevestigd wordt, zoodanig, dat het zich vrij bewegen kan; het andere einde is rechthoekig, ter lengte van ongeveer 2 m.M., omgebogen en platgeslagen. De binnenzijde van dit omgebogen gedeelte moet vlak, zonder bramen, zijn. Aanbeveling verdient het, voor de oefening bij het opstellen der schijf, even met een stukje fijn schuurlinnen of een zoet

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 282