799 vijltje, langs de binnenvlakte te gaan om mogelijke bramen of roest weg te nemen. De paaltjes zijn 3 a 5 c.M. dik en kunnen van gewoon ïond- hout zijn, lang ongeveer 0.75 M. voor Borst- en Rompschijven en ongeveer 1.25 M. voor Romp- en Eenmansschijven. Vooi Rompschijven kan men derhalve paaltjes bezigen van 0.75 of 1.25 M. lengte, daar het niet noodig is de haakjes bovenaan de schijf te bevestigen. Gedurende de schietoefening kunnen de kogelgaten in de schij ven met aarde worden gedicht; noodig is dit echter niet; immers de schijf valt bij een treffer weg. Na afloop der oefening kan men de kogelgaten dan dichten met kleine ingedreven schilfeis hout. Mocht een gedeelte der schijf uit elkander zijn geschoten, dan wel door een groot aantal kogelgaten verondersteld worden, dat de schok bij een treffer daar, te gering wordt, dan spijkert men ter plaatse eenvoudig een plankje op de schijf. Een veel gebruikte schijf wordt er dus eerder beter dan slechter op; im mers, waar men een plankje op de schijf aanbrengt, vermeerdert men haar dikte, dus ook den weerstand; bij het treffen daarvan, wordt de schok grooter, en werkt het systeem des te zekerder. Losse krammen, schroefoogen en haakjes kunnen in reseive worden medegenomen en zoonoodig op het terrein zonder veel moeite of tijdverlies, gedurende de oefening, bij het weder op stellen van de gevallen schijven, verwisseld worden. In plaats van 2 haakjes bij d kan men ook één, zich vrij bewegend haakje en één vast oog bezigen, zooals lig. 4 aangeeft. De bevestiging der éénmansschijf heeft plaats, zooals in flg 5 is aangegeven. Hierbij dient men, daar deze schijf vrij zwaar is, er aan te denken, de voorwaartsche helling der schijf slechts gering te doen zijn, hetgeen verkregen wordt door een achterwaartsche helling van het paaltje c. Ook voor de Rompschijf eigent zich dit verkorte paaltje zeer goed. Neemt men dan voor de verbinding bij b een zg. ijzeren bocht- scharnier, met uitneembare as, dan is de schijf wederom onaf hankelijk van het paaltje. Figuur 6 is een variatie op hetzelfde beginselhet paaltje en het

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 283