801 wordt met den onderkant geplaatst in de doorgaande gleuf, welke is aangebracht in de bovenzijde van het dwarslatje (plaat XXV fig. 10) en vervolgens van boven weer met 1 of 2 haakjes bevestigd. De veer e blijft in beide gevallen bestaan, ten einde de schijf een vasten stand te verzekeren. In beide gevallen valt nu de schijf, nadat zij getroffen is, voor over op den grond, los van het paaltje. Hierdoor wordt derhalve: 1° de aanmaak belangrijk goedkooper en eenvoudiger. 2° de opstelling veel gemakkelijker. 3° het vervoer eenvoudiger, doordien schijf en paaltje los van elkander zijn. 4°. het geheel solieder en zal minder reparatie noodig zijn. 5°. verkregen, dat, indien alle schijven, paaltjes enz. volgens een vast standmodel aangemaakt worden, de schijven en paaltjes onderling verwisselbaar zijn. 6°. doordien, na het treffen, de schijf geheel van het paaltje verwijderd wordt, men in staat gesteld aan eenzelfde paaltje meerdere valschijven boven elkander aan te brengen. Een staanden man in front zou men derhalve kunnen voor. stellen door verschillende deelen waarin men de schijf verdeeld (plaat XXV fig. 11 en 12), welke deelen elk afzonderlijk weg vallen, zoodra zij getroffen worden. Elk onderdeel wordt daartoe behandeld als in A of B is aangegeven, c. q. de deelen boven elkander aan eenzelfde paaltje bevestigd. Op dezelfde wijze kan men een ruiter van het paard laten schieten, of wel laten zien, dat alleen het paard ook waar dit getroffen is. De man ziet dan niet alleen, dat hij getroffen heeft door het wegvallen der schijf, maar binnen zekere grenzen ook waar hij getroffen heeft, door het wegvallen van het getroffen deel. Bestuurbare Valschijven. Dezelfde valschijf kan nu bovendien zoodanig ingericht worden, dat zij, na door een projectiel getroffen en dientengevolge verdwe- I. M. T. 1907. 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 285