805 weder te voorschijn te komen, zoodra men aan het touw trekt. Verbindt men de draden een er electrische geleiding met P en R (fig. 13, 14 en 15 pi. XXVI) dan zal, zoodra de schijf in opgetrokken stond (fig. 15) is, de stroom doorgaan, om verbroken te worden, zoodra de schijf getroffen en daardoor het contact van het haakje d onmiddellijk verbroken wordt. Het haakje werkt dus als stroomverbreker, waardoor schijven, ingericht als fig. 7 of 13 reeds dadelijk toegepast kunnen worden bij het meten van snelheden in de plaats van draadramen of acoustische stroomverbrekers. Men heeft hierbij het voordeel, dat het schieten van snelheden onafgebroken door kan gaan. Door deze stroomverbreking wordt een ruim veld geopend voor de toepassing van electriciteit tot het weder opheffen der schijf, enz. Voer het schieten met scherpe patronen No. 1 zijn de schijven, zooals reeds is medegedeeld, van hout; voor het schieten met revolverpatronen en die tot kamerschietoefeningen zijn schijven van karton voldoende, waarbij dan steeds van de inrichting, als in fig. 7, 13, 14 en 15 beschreven, gebruik gemaakt wordt. Uit het voorgaande blijkt, dat de inrichting dezer valschijven eenvoudig en practisch mogelijk is, de werking van het systeem goed voldoet, terwijl de aanmaak en het onderhoud van deze schij ven tot geen groote kosten behoeven te leiden. De verschillende militaire inrichtingen zouden kosteloos, dan wel tegen eene geringe vergoeding, gebruikte pak- en andere kisten kunnen afstaan. Voor de paaltjes kan men afval van geniemateriaal bezigen of gewoon rondhout hetwelk, alleen ter plaatse van het scharnier, vlak gemaakt moet worden. Voor de scharnierinrichting kan men zooveel mogelijk gebruik maken van afgekeurde geweer- en andere riemen. Voor de veeren bezigt men afgekeurde slagveeren. Bij eenigszins grooten aanmaak zullen de haakjes van staal draad weinig kosten. De aanmaak en het onderhoud kunnen geschieden door soldaten, die eenigszins in het timmervak bedre ven zijn, en wel overal ter plaatse, waar men ze gebruiken wil. Waar derhalve dit systeem van VALschijven de waarborg geeft voor een zeker wegvallen bij het treffen der schijf door een pro-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 289