808 zoodanige terugvurende valschijvenlinie trekken kan, zijn onbe twistbaar. De schutter toch vuurt dan steeds op oorlogsdoelen, ziet het resultaat van zijn schot door het wegvallen der schijf bij een treffer en lioort tevens, dat hij getroffen heeft, door het schot hetwelk de vallende schijf afgeeft. Het werkelijk gevecht wordt beter nagebootst, de schijvenlinie moeielijker zichtbaar door het rookgordijn de man moet dus ook onder moeielijker omstandig heden schieten, de trefkans wordt geringer, daar de waarne ming van het doel moeilijker wordt, terwijl het resultaat van zijn vuur bij treffen der schijven, ook al zijn deze door den rook moeielijk te onderscheiden, hoorbaar blijft. (Verondersteld wordt dat voor de losse patroon gewoon zwart kruit gebruikt wordt.) De schutter blijft derhalve ook steeds in spanning, wil een re sultaat van zijn vuur ook onder die moeilijke omstandigheden uitlokken, en zal door juister richten en mikken, trachten één der schijven te doen vallen. Vangt men de oefening op grooter afstand aan, dan zullen aanvankelijk weinig schijven getroffen worden, men zal weinig schoten terugontvangen; de vuurkracht des vijands is derhalve gering, hetgeen op grooten afstand ook met de werkelijkheid overeenkomt. Nadert de vurende afdeeling, en wordt de afstand tot de te rugvurende valschij venlinie geringer, dan worden ook van weers kanten de doelen meer zichtbaar, de trefkans grooter; meerdere schijven zullen dus getroffen worden en voor de schijvenlinie, is dit omgekeerd ten opzichte van de vurende afdeeling, even eens het geval, zoodat bij beide partijen een verhooging van vuurkracht ontstaat, hetgeen volkomen in overeenstemming is met de werkelijkheid, want ook de tegenpartij ziet nu de naderende doelen beter, heeft meerdere trefkans, verhoogt dus zijn vuur. Is de vurende afdeeling op den afstand gekomen, waarop zijn vuur op de valschijvenüuie het werkzaamst is, dan zullen (indien goed geschoten wordt) nu de meeste schijven ge troffen worden en vallen; de schijvenlinie dus ook voor een zeker oogenblik het werkzaamst terugvuren. Weldra zal nu echter blij ken, dat het vuur bij de schijvenlinie sterk in kracht vermindert, hetgeen natuurlijk is, doordien de meeste schijven dan zijn weg-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 292