811 beeld geven van den toestand, zooals deze in de werkelijkheid zijn zal. Zouden het geen nuttiger oefeningen zijn, waarbij beiden ge baat werden, indien men de meerdaagsche oefeningen combineer de met die in het gevechtsschieten in een vast schietkamp? Een afdeeling, onverschillig hoe sterk en ongeacht den tijd van het jaar, marcheert met een opdracht van uit zijn garnizoen, waarbij de opdracht zoodanig ingekleed wordt, dat een oefening met scherpe patronen in het gevechtsschieten in het schietkamp er de apotheose van vormt, waarna men het detachement ge slagen en vervolgd öf overwinnend en vervolgend, maar steeds nog op meerdaagsche oefening zijnde, naar het garnizoen doet terugkeeren. Ook kan men hierbij twee partijen tegenover elkander laten optreden, zooals hieronder zal medegedeeld worden, namelijk door de oefeningen op de tweelingsbanen, of wel, men laat eene afdeeling eene stelling geheel inrichten die, na met terugvurende valschijven geheel te zijn Bezet, daarna, door die afdeeling met scherpe patronen wordt aangevallen. Bovendien is het volstrekt niet noodig, dat de verschillen de korpsen in dezelfde maanden die gezamenlijke schietoefe ningen houden. In een militieleger, waar het gros der solda ten elk jaar nieuwelingen zijn, moet met die gezamenlijke oe feningen gewacht worden, totdat zij eenigszins in het schieten geoefend zijn. Maar bij een leger, uitsluitend samengesteld uit vrijwilligers, beroepssoldaten dus, zullen er wel geen bezwaren bestaan om deze gedurende het geheele jaar in het gevechts schieten te oefenen integendeel deze moesten op den voorgrond staan. Maar ook al beschikt de Infanterie nog niet over vaste schietkampen, wat toch de toekomst zal moeten geven wil de Infanterie voor haar taak berekend zijn, dan kunnen doormid del van de in dit opstel beschreven valschijven, toch vele dier oefeningen in het gevechtsschieten op de meeste bestaande schietterreinen bij de garnizoenen, met vrucht worden gehouden. Bij de oefeningen in het vuren op de tweelingsbanenkrijgen twee gelijk sterke afdeelingen A en B op twee naast elkander gelegen schietbanen op denzelfden afstand, elk, een even sterke valschijvenlinie tegenover zich. De schij venlinie tegenover afdee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 295