812 - ling A stelt dan de afdeeling B, die tegenover B de afdeeling A voor. Men laat nu vuren en voor elke schijf, welke op baan A wordt weggeschoten, één der schutters bij afdeeling Bvoor elke schijf, welke op baan B wordt neergelegd, één der schutters bij afdeeling A uitvallen. Na op een bepaalden afstand een bepaald aantal patronen ver schoten te hebben, laat men één der afdeelingeu een sprong voorwaarts doen en gedurende dien tijd, de op zijn plaats ge. bleven afdeeling doorvuren op de schijvenlinie, welke dan der halve verondersteld wordt, in beweging te zijn. Naarmate op één der banen een grooter aantal schijven weggeschoten zijn, zullen ook meerdere schutters bij de tegenpartij uitvallen, tot dat een beslist overwicht in vuurkracht bij één der partijen verkregen is, waarna men de oefening staakt. Ook hierbij kan men van terugvurende valschijven gebruik maken, en tevens alle mogelijke variaties aanbrengen En waar in den tegenwoordigen tijd en met nadruk gewezen wordt, op een juist- en snelvuren btj'de schietopleiding, ten einde de macht van het repeteerwapen in zijn vollen omvang te kun nen benutten, welke macht nog uitgebreid zal worden, bij de invoering van zelflaadgeweren, op welk gebied steeds nieuwe uitvindingen worden gedaan, en welke als schietgeweren weldra hunne intrede in de legers zullen doen, tevens beoogende om het dientengevolge steeds grooter wordende munitiegebruik tegen te gaan, kan men deze valschijven zeer doelmtig aanwenden bij de oefeningen in dat juist- en snelvuren. Men stelt daartoe b. v. 5 valschijven (Kop- Borst- Romp- enz.) naast elkander op en laat den man op verschillende afstanden vuren, waarbij men hem voor elke verbruikte patroon 1 punt en voor elke verloopen 20 of 15 secunden, mede 1 punt in rekening brengt. Hij mag dan hoogstens een bepaald aantal punten behalen om de oefening over te schieten, en hij, die alle schijven heeft weggeschoten met het minst aantal behaalde pun ten, heeft het beste gevuurd. En ook hierbij, kan men boven dien het terugvuren der valschijven in toepassing brengen, om -den man onder moeilijker omstandigheden te doen vuren, en 1) Zie hieromtrent; Militar Wochenblatt 1903 b'o. 140. „Ein Bezuch bei der Schwei- zeriscken Infanterie-Schiesschule". H. Iloline, Generalleutnant z. D.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 296