817 algemeene verordeningen voorgeschreven vormen behoorlijk en werkelijk werden nageleefd, bijvoorbeeld, dat zij van het vast gestelde zegel zijn voorzien, dat zij door de betrokken autori teiten en personen inderdaad onderteekend zijn, enz. Yoorts spreekt de derde alinea van evengenoemd artikel van „afteekenen van het kasboek", waarmee klaarblijkelijk bedoeld wordt het stellen van eene onderteekende verklaring in dat register omtrent de bevinding van het kassaldo. En wat artikel 95 betreft, ligt het in de rede, dat niet alleen de aandacht wordt gewijd aan de verrichtingen der aannemers van „leveranciên", maar ook aan hen, die werken uitvoeren, zooals het reinigen en verstellen van hospitaalkleeding en four nituren ten behoeve der Militaire Administratie. Als van ondergeschikt belang willen wij evenwel bij de redactie van de te bespreken voorschriften niet langer stilstaan. De opmerkingen zijn gemaakt, om te doen uitkomen, hoe zeer het aanbeveling verdient bij het samenstellen van voorschriften zich den tijd te gunnen het onderwerp nauwgezet te overwe gen, opdat aan den vorm, waarin de bepalingen gegoten worden, zoo min mogelijk gebreken kleven. Wij willen het nu hebben over het wezen der inspectiën en beginnen met de vraag te stellen, wat het doel van eene der gelijke handeling behoort te zijn? Naar onze meening is zij voor den Chef het middel om door eigen oogen te aanschouwen, dat de dienst door zijne onderge schikten naar behooren wordt verricht. Het is dan niet meer een beoordeeling van zijn wijze van dienen op grond van door dien ondergeschikte ingediende stukken of aangeboden rapporten of andere bescheiden, het zijn dan niet meer de „papieren" al leen, die kloppen, maar door een zich persoonlijk vergewissen van den bestaanden toestand wordt de zekerheid verkregen, dat de werkelijkheid in overeenstemming is met hetgeen de voor schriften eischen en verlangen, met hetgeen te voren de schrif turen als vaststaande hebben vermeld. „Het oog des meesters maakt het paard vet", zegt een oud Hollandsch spreekwoord, met deze woorden willende te kennen geven, dat alleen wanneer door den meester behoorlijk en daad werkelijk controle wordt uitgeoefend, gerekend kan worden op I.M.T. 1907 - 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 301