818 - eene goede verzorging van zijn viervoeter, welke op de gezond heid van het dier een gunstigen invloed zal uitoefenen. En nu komt het ons voor, dat men de inspectiën als een con- tröle-middel moet aanmerken, en wel eene, waardoor de Inten dant de overtuiging kan krijgen, dat door zijne ondergeschikten hun dienst behoorlijk wordt verricht en dat zij naar eisch hunne verplichtingen nakomen. Een middel om door eigen waarneming zich een duidelijk beeld te vormen van verschillende aangele genheden betreffende zijn dienst, waardoor bij in staat wordt gesteld om later zijne superieuren zoo noodig omtrent die zaken de juiste inlichtingen en gegevens te verschaffen. Die dienst, die verplichtingen en die hierboven bedoelde aan gelegenheden betreffen niet alleen en uitsluitend of in hoofdzaak „de administratie" of „het beheer", en daarom achtten wij het zoo even minder gewenscht om te spreken van „administratieve inspectiën, zooals het opschrift van de XlVe afdeeling dei Inten danten-instructie luidt. Lag het in de bedoeling om niet anders dan of in hoofdzaak het voeren der administratie te controleeren m. a. w. de boek houding na te gaan, de vraag zou gewettigd zijn of het noodig ware daarvoor den Intendant eene inspectie-reis te laten maken. Dat die boekhouding goed moet zijn, is met vrij groote zekerheid op te maken uit de behoorlijke indiening van de verantwoor dingsstukken en daarbij over te leggen bewijzen van den be trokken administrateur. En het constateeren der aanwezigheid van de bij den comptabele in bewaring zijnde fondsen, van het aan hem toevertrouwde materieel kan door andere personen even goed geschieden als door den Intendant. Wij achten het dan ook een verouderde opvatting, dat in de derde alinea van artikel 94 nog wordt gevraagd van eene inspectie over het „kas beheer". Een kwartiermeester, die zijne bepalingen kent, weet zeer goed, dat hij zich bij eene minder gunstige beoordeeling door den chef van de bij zijn kasboek behooorende en nog niet aan de Ye Afdeeling van het Departement van Oorlog ingediende bewijzen niet behoeft neer te leggen, en de beslissing van hoo- gerhand of van de Algemeene Rekenkamer kan afwachten. Hij kan mede weten, dat hij ten opzichte van zijn handelingen als ordonnateur of als comptabele zelfstandig verantwoordelijk is en

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 302