822 wijze wordt gekeurd en gehandeld overeenkomstig de bepalingen van de gesloten overeenkomst. Zoonoodig moet hij doel en strek king van die bepalingen uitleggen en verklaren. Vooral voor de jongere kameraden is dit gewenscht. Men denke slechts aan de opvatting, die bij velen heerscht, dat het geoorloofd is eenen aannemer te straffen door de ter levering aangeboden artikelen aan te nemen tegen eene mindere waarde dan daaraan naar bil lijkheid moet worden toegekend, een opvatting, die niet als juist mag worden aanvaard. Waar geen contract bestaat behoort hij te hebben nagegaan op welke wijze in de behoefte wordt voorzien, en zoonoodig adviezen te kunnen geven tot verbetering van den toestand. En wat het bepaalde in punt 2 van artikel 95 betreft hiervo- ren door ons aangehaald, het ligt naar bescheiden meening voor de hand, dat er niet zoo zeer sprake van zal kunnen zijn van een vermeerdering van de kennis aangaande de daar bedoelde hulpbronnen maar wei van een contröleeren of de terzake ont vangen opgaven en gegevens inderdaad met de werkelijkheid overeenstemmen. Eindelijk willen wij nog de opmerking maken, dat de inspectie den Intendant de gelegenheid biedt van een nadere kennis making met de tot de Militaire Administratie behoorende officieren en onderofficieren ter plaatse ingedeeld, waarvan de conduite door hem, als korpscommandant, moet worden ingevuldeen gelegen heid, die zich anders niet laat vinden en waardoor hij van die ondergeschikten persoonlijk een indruk krijgen kan, welke noch door hen ingediende stukken, noch over hen uitgebrachte rap porten hem geven kunnen. De inspectie behoort dus zoowel de zijn dienst betreffende zaken als personen aan te gaan. Moge uit het vorenstaande blijken, dat onze opvatting van de wijze van het houden van eene inspectie door den Geweste lijken Intendant nog al afwijkt van die, welke uit de voorschrif ten van de aan deze dienstchefs gegeven instructie is te lezen, wellicht zal men ons willen toegeven, dat bij een dergelijke opvatting de noodzakelijkheid en het nut van het houden der inspectie meer in het oog kan vallen dan thans. Op die wijze begrepen en uitgevoerd, heeft het houden van inspectie reden van bestaan en kan zij nut afwerpen voor den lande, hetzij

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 306