823 dat zij plaats heeft in een groot, hetzij in een klein garnizoen, In een groot garnizoen treft men in den regel meerdere ver- plegingsinrichtingen aan, bijvoorbeeld een hospitaal en een ma gazijn voor kleeding en uitrusting. Aldaar moet de door den aannemer voor de levering van levensmiddelen, enz. opgerichte slachterij een flinke capaciteit hebben, behoort er een bakkerij te -wezen met een niet onbelangrijk productie-vermogen. "Voorts zal daar ook een aannemer zijn voor het reinigen en verstellen van hospitaalkleeding en fournituren, zoomede voor het vullen van laatstgenoemde artikelen, eventueel ook voor den aanmaak van hout-, vaat- en kuipwerk, alle zaken, waaromtrent de Inspecteur zijn technische kennis goed kan te pas brengen, al beschikt hij in een dergelijk garnizoen voor de uitoefening van den verple gingsdienst over personeel, dat organiek tot den dienst der Mili taire Administratie behoort en dus geacht kan worden zijn werk goed te verstaan. In de kleine garnizoenen, op de zoogenaamde buitenposten, is alles wel op kleine)- schaal ingericht, maar daar berust de geheele uitoefening van den verplegingsdienst ook geheel in handen van een onderofficier der Militaire Administratie of van den post- commandant, administrateur van het garnizoen. In den regel is deze laatste een troepenofficier, aan wien zonder twijfel de aanwijzingen van den Inspecteur zeer welkom zullen zijn. Hoewel tot nog toe het houden van inspectiën door den Ge westelijken Intendant op die posten nog niet veel heeft plaats gehad, betreuren wij het zeer, dat het legerbestuur er in de laatste jaren toe is overgegaan om de Intendances van Suma tra's Oostkust en van de Wester-afdeeling van Borneo, alwaar zich veel van dergelijke posten bevinden, in te trekken en te Medan en te Pontianak slechts kapiteins-kwartiermeesters te plaatsen. De gelegenheid, dat op die posten ooit door een deskundig persoon over den verplegingsdienst inspectie zal worden gehou den, is daarmede geheel verdwenen. Toch zou het gewenscht zijn, dat zich ook in die gewesten officieren bevinden, die eene opleiding speciaal voor den in tendance-dienst hebben genoten, ten einde met hun meerdere kennis den lande en het leger terzijde te kunnen staan. Zoo

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 307