824 ergens, dan kan juist op die buitenposten door hen nut worden gesticht. Eenige jaren geleden werden, in afwachting van hun bevor- deiing tot kapitein-kwartiermeester waarna eene overplaat sing bij den intendance-dienst eerst kan plaats hebben bij het bestaande gebrek aan kapiteins intendanten naar die buitenbe zittingen luitenants-kwartiermeester gedirigeerd, die de inten dance-studiën aan de Hoogere krijgsschool te 's Gravenhage met viucht hadden volbracht en hun practische detacheeringen met succes hadden afgeloopen. Op deze wijze trachtte men van ge schikte krachten goed partij te trekken. Sedert eenigen tijd wordt echter een andere gedragslijn gevolgd, en deelt men er uitsluitend totems-kwartiermeester in, ongeacht of zij tevoren al dan niet eenige studie hebben gemaakt van intendance-zaken, veimoedelijk alleen, omdat op die plaatsen personen worden ver langd van eenige anciënniteit. Dit laatste, in verband met de op hen rustende verantwoordelijkheid. Daai de uitoefening van de door den Intendant te verrichten dienst kennis van zaken vereischt, en de waarborgen daarvoor alleen door een behoorlijke opleiding zijn te verkrijgen, hadden wij liever de oude richting gehandhaafd. Zooals hierboven reeds met een enkel woord door ons werd aangestipt, is het bepalen van de tijdstippen, waarop door den Gewestelijken Intendant inspectie zal worden gehouden, thans aan zijn eigen initiatief overgelaten. Artikel 93 zijner Instructie drukt dit ondubbelzinnig uit, door de in den aanhef voorkomende woorden„Zoo dikwijls hij zulks noodig oordeelt". Het legerbestuur wenscht echter, met be trekking tot de hospitalen, magazijnen en andere inrichtingen dei militaire administratie het bestaan van bijzondere redenen, wanneer voor het houden van een inspectie door den Intendant speciaal eene reis gemaakt moet worden. Het is ons niet bekend, op grond van welke motieven deze beperking gemaakt is, vermoedelijk zal zij verband houden met de aan die reis verbonden kosten en heeft men door het voor schrift willen voorkomen, dat het daarvoor benoodigde geld nutteloos zal worden uitgegeven. Op zijn eigen standplaats, en wanneer de Intendant zich toe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 308