826 dat het iniatiatief tot het houden der inspectie over wordt gelaten aan den Gewestelijken Intendant zelf. De in den aan hef van het tegenwoordige artikel 93 hunner instructie voor komende worden, n.l. „Zoo dikwijls hij zulks noodig oordeelt, houdt de Gewestelijke Intendant inspectie, enz." achten wij echter minder goed gekozen, omdat het, uit den aard der zaak, niet in de bedoeling kan leggen om dikwijls inspectie te hou den, maar om dit te doen, wanneer de Intendant den tijd daar voor gekomen acht. Op zijn standplaats gaat het gemakkelijk een nauwlettende controle uit te oefenen op de handelingen van de tot den dienst der Militaire Administratie behoorende offi cieren en onderofficieren, de voeling te onderhouden met den Militairen Commandant en de verschillende in het garnizoen aanwezige korpscommandanten, den chef der ziekeninrichting, enz. Buiten zijn standplaats laat zich een en ander moeilijker bewerkstelligen en kan hij waar niet alle zaken zich voor eene schriftelijke behandeling leenen die controle uitoefenen en die voeling verkrijgen alleen door het houden van inspectie Schreven wij zooeven neder, dat een Intendant niet dik wijls inspectie behoeft te houden, wij willen er dadelijk aan toevoegen, dat een gewestelijke chef, die geheel nalaat zich per soonlijk te overtuigen van den toestand buiten zijn standplaats, zijn taak niet opvat, zooals wij dit zouden wenschen. Na al hetgeen door ons reeds is betoogd met betrekking tot het met het houden van inspectie beoogde doel, zullen wij deze zienswijze wel niet nader behoeven te verdedigen. Een andere vraag, die wij nu aan de orde willen stellen, is, of de Intendant wel vol doende de gelegenheid heeft om inspectie te houden, n. 1. of zijn werkkring wei toelaat, dat hij nu en dan zijn standplaats ver laat om elders eens een kijkje te nemen. Het ligt voor de hand, dat hoe noodig en nuttig eene in spectie ook moge wezen daardoor geen storing mag worden teweeg gebracht op den goeden gang van zaken op de stand plaats van den chef zelf. Dit hangt af van de organisatie van zijn personeel en de goede regeling van zijn dienst, zoomede van den tijd, dien hij voor de de inspectie van zijn bureau afwezig behoort te wezen. In de op Java bestaande Intendance-afdeelingen verkeert

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 310