831 ad 1. Het antwoord op de eerste vraag vinden wij in het Handboek voor de Yesting-art. waarin vermeld staat, dat de rolwagen met 4 raden voor het vervoer dient van vuurmondeü, hoofdzakelijk in beperkte ruimten, waaruit dus volgt, dat het gebruik van den lastsleper binnen het fort uitgesloten is. ad 2. Vervoer van de kanonnen van 17 cM. A, 12 cM. L/40 en 7.5 cM. L/40 van het eene fort naar het andere is hoogst onwaarschijnlijk, daar de forten hun vastgestelde bewapening hebben en bij de bouw der forten daarmede rekening is ge houden, zoodat dus versterking van het vastgestelde aantal vuurmonden in het eene fort ten koste van het andere wel niet denkbaar is, terwijl onderlinge verwisseling van gelijksoortige kanonnen geen nut heeft. ad 3. De verschillende stellingen liggen zoo ver uiteen, dat vervoer van geschut nooit anders dan per spoor zal geschieden. Wanneer de vuurmonden uit een fort moeten worden opge zonden naar Batoe-Djadjar ten behoeve van de jaarlijks aldaar te houden practische oefeningen, geschiedt het vervoer van het fort naar het station van afzending steeds met de rolwagen met 4 raden en is nog nimmer gebruik gemaakt van den lastsleper. Het is ook van belang mee te deelen, dat al het snelvuurge- schut bij aankomst uit Europa van Tandjong Priok naar het Magazijn van Oorlog te Batavia en van daar naar de forten is vervoerd geworden op rolwagens. Ook dient opgemerkt te worden, dat de rolwagen ongeveer hetzelfde draagvermogen heeft als de lastsleper en slechts iets meer kost dan y3 van laatstgenoemd werktuig. Daar uit het bovenstaande gebleken is, dat de lastleper tegen woordig geen nut meer heeft, is het ook wenschelijk, dat ge noemd werktuig zoo spoedig mogelijk komt te vervallen uit het materieel der artillerie, opdat de uren, welke thans nog besteed worden aan exerceeren met den lastsleper, vrijkomen voor nut tiger oefeningen. Ook de vestingbok behoort zoo spoedig mogelijk van het too- neel te verdwijnen om plaats te maken voor een bok, zooals 1) Deel VIII—XIV blz 40.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 315