832 bij de Genie in gebruik is, welk werktuig bestaat uit 3 holijze- ren pijpen, die aan de boveneinden door een koppelbout kunnen vereenigd worden en een differentiaaltakel, welke aan den Y. bok kan worden opgehangen. Beschouwen we nu onderstaand lijstje Geschut: 7 c.M. Mr. A. 7 c.M. K. A. 7 c.M. L. A. 12 c.M. Mr. A. 7.5 c.M. L/23 No. 1. 7.5 c.M. L/25 No. 2. 7.5 c.M. L/80 7.5 c.M. L/33 10.5 c.M. Hw. Deze vuurmonden kunnen zonder vestingbok van hun affuiten worden gelicht. 12 c.M. K. A. 7.5 c.M. L/40 12 c.M. L/i0 12 cM. Hw. A. Dit kanon kan spoedig worden op- en afgelegd door een manoeuvre aangegeven in het Handboek Om deze vuurmonden van hun affuiten te lichten is een geniebok beslist noodzakelijk met het oog op de aanwezigheid van een (zwaar) schild. Wanneer genoemd werktuig noodig is, wordt het geleend van het geniemagazijn. Het op- en afleggen geschiedt re- glementair met den vestingbok. Uit bovenstaand lijstje volgt, dat de vestingbok alleen nog maar dient voor het lichten en strijken van 12 c.M. Hw. A. Men had dan ook kunnen verwachten, dat gebruik zou zijn gemaakt van den Vestingbok bij de zeer zeldzame gelegenheid, die de Bali-expeditie aanbood om praktisch nut te trekken van 1) YIII-XIV blz. 68. 2) Daar het kanon van 17 c.M. A. nog- niet in het Handboek is oigencmen, kan met worden ragegaan of genoemde vuurmond licht genoeg is om met den vestingbok te kunnen worden op-en afgelegd. Wellicht is ook hier een geniebok noodig. betreffende het nog niet in een handboek of aanwijzing opgenomen 10.5 c.M. (Marine) kanon werd vernomen, dat ock voor dezen vuurmond een geniebok bepaald noodzakelijk is-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 316