833 genoemd werktuig ten behoeve van de aan de expeditie toegevoeg de batterij van 4 Houwitsers van 12 c.M. A. Men liet echter het „voorwereldlijk monster" x) thuis en liet een aanmaken van het besproken model doch van kleiner afmetingen. Men zou kunnen opmerken, dat de vestingbok nimmer de bestemming heeft gehad om te velde gebruikt te worden. Wan neer echter door een bijzondere oorzaak het aanzijn wordt gege ven aan een bok, a. die blijkens de genomen proeven uitstekend heeft voldaan, b. licht van constructie is, c. uiterst gemakkelijk bediend kan worden (zonder regle ment of voorschrift). d. van dezelfde constructie is als de bok, waarmede de artil lerie moet werken bij 12 c.M. L/40 en 7.5 c.M. L/40, e. ook dienen kan voor andere zware lasten (duikaffuit, des noods voor 12 cM. K. A.), dan zijn de voordeelen van dien aard, dat vervanging van den vestingbok door een bok van het besproken model ons zeer wenschelijk voorkomt. Wanneer men de vervanging van een betrekkelijk duur werktuig door een ander bepleit, mag zeker de dubbeltjeskwes tie, vooral in deze dagen van bezuiniging, niet onbesproken blijven. Vermoedelijk, dat niet al de in Indië aanwezige ves- tingbokken door even zoo vele geniebokken behoeven vervan gen te worden; de bediening toch dezer laatste werktuigen is zoo uiterst eenvoudig, dat geen bokken behoeven aanwezig te zijn in die artilleriegarnizoenen, waar ze in oorlogstijd geen nut heb ben, doch waar thans wel vestingbokken noodig zijn om het geleer de te onderhouden. Wanneer men verder bedenkt, dat een genie- bok nagenoeg onverslijtbaar is en dat bij exercitiën met den vestingbok jaarlijks de noodige boksreepen, piketpalen, sleggen, takelblokken, naaigarens, balanceerlijnen stuk gaan, dan mag toch zeker niet tegen de kosten van aanschaffing van een aantal geniebokken worden opgezien. Met het vervallen van vestingbok en lastsleper zal het kader tevens bevrijd worden van het woordelijk uit het hoofd leeren van 25 bladzijden reglement, op genoemde krachtwerktuigen be- 1). Zie bedoeld dagblad. I. M. T. 1907. 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 317