551 velen, als ter sluiks en onder allerlei voorwendsels, de linie te verlaten; zij verdwenen op de zuidelijke helling van den kop. Dank zij eene bron nabij het gedurende de beklimming gevolg de spoor die echter weldra geen water meer gaf en Warren's maatregelen, had men water genoeg voor de gewonden, doch de vuurlinie leed onder de Zuidafrikaansche zon verschrikkelijk door watergebrek. Volgens Engelsche opgaven zou de groote dorst ook een gevolg zijn geweest van de lange zeereis, die de meeste der strijdende afdeelingen eerst veertien dagen achter den rug hadden, en van de voortdurende voeding met verduur zaamde levensmiddelen Juist in deze kritieke oogenblikken ontving Thorneycroft, zelf licht gewond, van wege Crofton mondeling bericht 2) van zijne benoeming tot bevelhebber en dat versterkingen in aantocht waren. Onmiddellijk gelastte hij ze op den rechtervleugel, waar hulp het meest noodig was, in te zetten. Zooals wij zullen zien, kwam die versterking juist op tijd om eene catastrophe bij de Engelschen te voorkomen. De Boeren kwamen voorloopig niet veel vooruit, maar Botha nam zeer oordeelkundige maatregelen om het vuur der Engel, schen te bedwingen. Van de commando's, die middelerwijl uit de laagers vóór Lady smith en van zijn uitersten rechtervleugel aangekomen waren, zond hij een gedeelte naar den Groenen Berg, om het van daar afgegeven vuur te versterken. Andere detachementen beklommen, gesteund door het vuur van den Groenen Berg, den noordwestelijken uitlooper met den Engel schen rechtervleugel als doel. Maar het grootste gedeelte ging gedekt door eene donga naar het zadel tusschen den eigenlijken kop en den Aloë-heuvel om den Engelschen rechtervleugel te omvatten. Tevens veranderden een paar stukken van stelling, zoodat zij des te beter tot het gevechtsdoel konden medewer ken. Als gevolg van een en ander was de toestand der Engel- 1) Zie ook V, blz 652. 2) De officier van de seinbrigade, die bet bericht ontvangen en op schrift gebracht had, liod zich laten verleiden om een aantal manschappen te brengen naar een punt, waar versterking dringend noodig was. Onderweg virluor hij zijn bericht, dat later door een Boer gevonden werd on ten slotte in de Daily Mail" terecht kwam. Eerst na eeaige uren slaagde hij or in Thorneycroft te vinden. Dit verklaart misschien, waarom vele vragen van Warren aan Thorneycroft hare bestemming niet bereikt schijnen te hebben (I, blz. 266; V, blz. 652;.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 31