837 bezwarend, vooral voor den aanvaller. Het nemen van een initiatief tot een nachtgevecht op groote schaal moet daarom uitzondering en door een bijzondere beweegreden gewettigd zijn. Ondernemingen met een kleine macht, als een compagnie of een bataljon, kunnen door de omstandigheden meermalen uit gelokt en alsdan door de duisternis begunstigd worden". Hierin blijft het reglement zich zelf getrouw, door eenige vrees voor het gevecht in de duisternis niet te verbergen. Dat op groote schaal moet uitzondering blijven en door bijzondere be weegredenen gewettigd zijn. Met deze woorden van het regle ment voor oogen, zou menig hoogere commandant tei uggehouden kunnen worden van het nemen van het initiatief tot een nacht gevecht. Is het reglement teruggedeinsd voor het groote, het kleine schijnt het te durven aanvaarden. Met eene compagnie en hoogstens een bataljon, dat zal nog gaanmaar ook dan nog moet het door de omstandigheden zijn uitgelokt! Wee den comman dant, die het zelf heeft uit geloktWees passief, laat je dwingen, verlokken en verleiden, dat is hier de toon van het reglement. Zou men het ook met het beginsel van het ïeglement eens kunnen zijn, de beide hier genoemde punten kunnen ons niet bevredigen. Wilde men remmend te keer gaan tegen een stre ven, dat omstreeks 1900 heerschte, om aan het nachtgevecht eene groote plaats in te ruimen in de handelingen van den toe- komstigen veldoorlog, men had dit beslister moeten doen en in het tactische gedeelte van het reglement bepaalde gronden kun nen aanvoeren, waarom men wilde voorkomen, dat nachtuilen onder de bevelhebbers het gevecht in de duisternis a tort et a travers onder alle omstandigheden zouden doorvoeren. Het reglement geeft ons geene gevallen, waarin het t nacht gevecht wenschelijk acht en toestaat. Punt 4o8 heeft alleen het oog op een aanval over een open, effen vlakte, terwijl de laatste alinea van 522 slechts in het algemeen spreekt over onderne. mingenmet een kleine macht, zonder zich nader te verklaren om trent den aard, het karakter en het tactisch verband dier ondei- nemingen. In zijn werkje „Principes fondamentaux ettactique raisonnée du combat de nuit" guft Trumelet Fabei de volgende gevallen, waarin hij het nachtgevecht voordeelig acht:

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 321