838 lo. wanneer men zich op korten afstand van de tegenpartij bevindt; b.v. na een vervolging van eenige dagen, wanneer de vervolger zorgeloos begint te worden 2o. tijdens eene vervolging, wanneer de vervolgde vermeent, dat de tegenpartij door het invallen van de duisternis genood zaakt is geworden de vervolging te staken; 3o. wanneer de door voorposten gedekte hoofdmacht van de tegenpartij te zeer verspreid gelegerd is. De voorposten worden in een nachtgevecht teruggeworpen; de aanvaller zet de bewe ging onmiddellijk voort en verslaat de grossen, nog voordat de verspreide hoofdmacht tijd heeft gehad te hulp te komen; 4o. bij rivierovergangen, vooral wanneer de tegenover liggen de oever versterkt is; 5o. cm een rivierovergang te beletten door een nachtelijken aanval te doen op het bruggehoofd, dat de vijand zich reeds op den eigen oever veroverd heeft; 60. wanneer het van belang is, vooruitgescnoven punten van eene veldstelling te nemen als voorspel van een onmiddellijk bij dag daarop te laten volgen veldslag; 7o om zich meester te maken van rivierovergangen of andere de- filé's, wanneer alleen eene tijdige bezetting daarvan den aanvallei in de gelegenheid kan stellen om zijne troepen voor den eigen lijken strijd te kunnen deployeeren; 80 eene hoofdstelling, die het voorterrein door een moord dadig vuur kan bestrijken, wordt gedekt door een voorpostenstel ling. Hij, die deze positie moet aanvallen, werpt in een nachtge vecht de voorpostenstelling terug, dringt door tot op korten afstand van de hoofdstelling en moet zich daar nog vóór het aanbreken van den dag versterkt hebben, om zich in deze stelling te kun nen handhaven 9o tal van handelingen uit den kleinen oorlog, b.v. om krijgs gevangenen te maken, om een kantonnement of bivak teovei- vallen, om een brug te vernielen, étappestations, magazijnen of convooien aan te vallen, enz. lOo om zich als laatste redmiddel te ontslaan van de knel lende nabijheid van den sterkere of in het algemeen om zich te redden uit een tactisch ongunstige positie. Uit deze opsomming blijkt, dat de schrijver bijna uitsluitend

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 322