839 het oog gehad heeft op nevenhandelingen, die wel een gunsti- gen invloed kunnen uitoefenen op den loop van den grooten slag, waarmee zij in verband staan, maar op den gang van den oorlog kunnen zij geen beslissenden invloed hebben. De gevallen, waarin Cardinal von Widdern nachtgevechten als geoorloofd beschouwt, komen met de voorgaande vrijwel overeen. Hij noemt lo wanneer de partijen in elkanders onmiddellijke nabijheid staan. (Noisseville-Servigny-Laon.) 2o om den overwonnene bij de vervolging geen tijd tot vera deming te gunnen (Waterloo). 3o bij den aanval op uitgebreide kantonnementen, nadat de voorposten zijn teruggeworpen. (Fredericia en Düpplerschansen 1849.) 4o bij rivierovergangen (Alsener Sond 1864). 5o ter verovering van vooruitgeschoven of buitenwerken van versterkte positien, vooral wanneer zij door onvoldoende of min derwaardige troepen zijn bezet (Kars, Erzeroem 1877.) 6o om zich meester te maken van steunpunten, noodig vooi een voortgezetten aanval bij dag. (Talavera, Seivigny.) 7o om overgangen of débouchés vast te houden 8o om. de vijandelijke voorposten terug te drijven ten einde 's vijands hoofdstelling gedurende den nacht te naderen. Knebel von Treuenschwert voert politieke, strategische of tac tische redenen aan, die een nachtgevecht noodzakelijk kunnen maken. Politieke overwegingen kunnen kort voor het einde van een veldtocht doen besluiten om eene versterkte stelling, die niet geheel stormvrij is, door eene korte handeling, het beste dus door eene nachtelijke onderneming te veroveren, om daardoor voor het sluiten van den vrede beter en gunstiger voorwaarden te kunnen bedingen, door den vijand voor een fait accompli te stellen, door zijne moreele depressie te vermeer deren of zijn uitzicht op eene overwinning te verminderen. Het jaargetijde, de naderende winter of een veranderde toestand, die dwingt de insluitingstroepen elders te gebruiken, kan hier de reden worden om eene spoedige beslissing te zoeken in een nach telijken aanval. Is de tijd, die ter beschikking blijft, om met het eene gedeelte van den vijand af te rekenen, voor een andei

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 323