841 ter staan de kansen gedurende den nacht, wanneer de moge lijkheid op eene verrassing en de verminderde vuuruitwerking van den verdediger te stade komen. Zoo ook levert het forceeren van eene terreinafscheiding, van eene rivier, hij nacht minder bezwaren op dan over dag; troe penverschuivingen kunnen ongezien in's vijands nabijheid plaats hebben; hij kan bezwaarlijk vaststellen, waar een schijnaanval plaats heeft en waar de meeste krachten worden ingezet, waar door hij groot gevaar loopt met zijne reserves te laat op het beslissende punt aan te komen of ze in verkeerde richting te gebruiken. Overmoedig geworden door het groote resultaat, dat de Engel- schen veroverd hadden in den nacht 13/14 September 1882, toen zij Arabi Pacha zijne sterke stellingen bij Tel-el-Kebir ontna men, beschouwden zij deze aanvalswijze als die methode, welke het gemakkelijkst en het eenvoudigst tot het doel voerde, wat werd neergelegd in de Infantry Drill van 1892, dat de volgende voordeelen van het nachtgevecht op den voorgrond stelt: lo tijdwinst, daar alle voorbereidingen voor den aanval ach terwege kunnen blijven; men gaat onmiddellijk over tot den laatsten aanloop en er blijft nog een lange dag beschikbaar om zich te verzekeren van de voordeelen der behaalde overwinning en den geslagen vijand rusteloos te vervolgen; 2o belangrijke vermindering der verliezen, omdat de verdedi ger geen tijd heeft om nut te trekken van zijne vuurwerking 3o storing van de nachtrust der overvallen troepen, wat in het bijzonder van gewicht is bij vervolgingen en in den strijd tegen nieuw geformeerde afdeelingen. Toegerust met dit reglement begon het Engelsche leger den oor log in Zuid-Afrika, en eerst, nadat men misslag op misslag had begaan en genezen was van de geringschatting voor de tegenpartij, werd men verstandiger en de Combined Training van 1902 opent geheel andere inzichten over het nachtgevecht. In de redactie der punten, daarin gewijd aan „night operations" voelt men hier en daar nog de gevoelige lessen, in Zuid-Afrika opgedaan. Het zegt: „Nachtelijke ondernemingen hebben waarde, zoowel voor den aanvaller als voor den verdediger, als een middel om den vijand uit zijne stellingen te manoeuvreeren, hem door eene on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 325