842 verwachte verplaatsing van troepen op het slagveld te verras sen of om troepen te verzamelen tegenover een zwak punt of om de terugtochtslijn te bedreigen. „Nachtelijke aanvallen kunnen ook in de duisternis plaats heb ben, doch gewoonlijk worden zij zoodanig geregeld, dat de aan val 'plaats heeft, juist op het moment van het aanbreken van den dag. In geen geval echter mag eene dusdanige onderneming plaats hebben zonder voorafgaande nauwkeurige verkenning van het terrein, dat de aanvalstroepen moeten doorloopen. Verken ning op een afstand is onvoldoende. De officieren, die den troep zullen geleiden, moeten den af te leggen weg zoowel bij dag als bij nacht hebben doorloopen, waarbij het van belang is, vast te stellen, waar zich hindernissen bevinden, die den troep den weg versperren. „Een aanval in de duisternis zal in den regel ondernomen wor den met afdeelingen om een vooruitgeschoven post te vermees teren, op een geisoleerd punt of om een slecht geoefenden, wei nig actieven vijand te verrassen. Is een vijand waakzaam en in eene goede stelling geplaatst, dan kan alleen buitengewone nood zaak een nachtelijken aanval op groote schaal rechtvaaidigen. G-roote afdeelingen worden onder bescherming der duisternis verplaatst, terwijl de eigenlijke aanval met het begin der mor- genscherming wordt ingezet". Het nieuwe Fransche infanteriereglement van Decembei 1904 is zeer beknopt in de behandeling van 't nachtegevecht. Ook hier heeft men voornamelijk het oog op ondernemingen op kleine schaal, terwijl in het midden wordt gelaten, wanneer tot een nachtgeveeht zal worden overgegaan. Punt 285 luidt. „La puissance de l'armement qui permet d'interdiie 1 accès de certains terrains, ainsi que la durée de la lutte qui, dans les grandes batailles, peut se prolonger plusieurs journées, obligent fréquemment a faire des attaques de nuit. Dans l'obscurité, l'efficacité du tir est peu prés nulle, la valeur des troupes supplée a leur infériorité numérique, il est done possible d'enlever avec peu de monde des points d appui dont l'attaque aurait demandé, pendant la journée, la mise en oeuvre de forces considerables". Uit het voorgaande is ons gebleken, dat de reglementen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 326