844 - de sloepen gestreken en strompelen de infanteristen in volle wapenrusting de valreep af om plaats te nemen in de dansende sloepen, die volgeladen in slepen vereenigd, gelijktijdig en in wederzijdsch verband door stoomsloepen naar den wal worden gesleept, waar ze op hetzelfde moment moeten aankomen, opdat een gioot aantal troepen gelijktijdig voet aan wal zal kunnen zetten. Dat bij deze onderneming alle factoren aanwezig zijn om verwarring te stichten, licht voor de hand en het laat zich daaruit gemakkelijk verklaren, dat bij de meeste landingsexpe dities wel het vroegere morgenuur en niet het nachtelijk uur gekozen werd om een van de moeilijkste oorlogshandelingen, wat ontegenzeggelijk de landingen zijn, te ondernemen. Kleine afdeelingen, gesteund door ervaren marinepersoneel kunnen bij nacht landen op die punten, waar met stellige zekerheid geen noemenswaardige tegenstand verwacht kan worden. Het eenige voorbeeld, dat ons de krijgsgeschiedenis geeft van eene nachtelijke landing op groote schaal, is de niet betwiste landing van Napoleon in 1798 in Egypte, die des avonds om 9 uur begon. Volgens mijne meening hebben wij bij de beantwoording der viaag, wanneer nachtelijke ondernemingen geoorloofd zijn, slechts rekening te houden met twee zaken. Het is hier geheel een kwestie van oefening en karakter. Oefening van den troep en het karakter van den commandant beslissen hier alles. De nacht is een natuurlijke vijand van den soldaat. Een ge- heele reeks van beweegredenen physiologische en psychologische, zijn daarvoor aan te halen. In het dikke duister van den nacht ziet men niets of zeer weinig, waardoor het marcheeren onzeker wordt en daardoor zwaarder en afmattender. Kleine oneffen heden op den marschweg, een greppel, een walletje, werken schok kend en vertragend. Voortdurend hokt de geregelde, langzame, voorwaartsche beweging en de afgelegde weg blijft trots alle inspanning en vermoeienis beneden het normale. In het hand gemeen kan men dikwijls bezwaarlijk onderscheiden of het vriend of vijand is, die tegenover U staat, waardoor het gebruik der bajonet onzeker, weifelend wordt. Het gebruik van het vuur wapen is ten eenenmale uitgesloten. Sterker echter doen zich de psychologische invloeden van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 328