846 nemingen verbonden zijn, die zich bij onverschrokkenen uit in ■onzekerheid, die bij zwakkeren aanleiding geeft tot vrees en onder ongunstige omstandigheden oorzaak van een paniek kan worden. Aan al die indrukken moet de soldaat gewoon raken. Men zou van een geheel verkeerd standpunt uitgaan, door aan te nemen, dat troepen, die goed bedreven zijn in het uitvoeren van alle oorlogshandelingen overdag, er zich ook wel doorheen zou den weten te slaan, als zij een enkele maal geroepen mochten worden, ook bij duister op te treden. Cardinal von Widdern waar schuwt hiervoor „wo das Nachtgefecht im Frieden nicht in ge- bührendem Umfange zum Gegenstand der Uebung gemacht wird, versagen leicht Truppen wie Führung, wenn beide unerwartet vor die Aufgabe einer nachtlichen Unternehmung gestellt wer den. Und wo das Vertrauen zu dem eigenen Verstandnis in der'Führung bei Nacht, sowie zur Leistungsfahigkeit der unter- stellten Truppen im Nachtgefecht fehlt, da wird man auch leicht ■die günstige Gelegenheit zu einer entscheidenden nachtlichen Unternehmung ungenützt vorübergehen lassen." Knebel von Treuenschwert schrijft in de inleiding van zijn werkje „Nachtliche Unternehmungen"„nu waren er, zijn er en zullen er steeds omstandigheden zijn, die noodzaken tot nach telijke ondernemingen. Efeeft de troep zich daarin niet geoefend, voelt de bevelhebber, dat ook hij de routine mist om in een nachtgevecht te leiden en aan te voeren, dan ontbreekt hem een krachtig hulpmiddel tegenover een vijand, die een door de omstandigheden gewettigd nachtgevecht niet behoeft te vreezen, maar het met vertrouwen op goed succes kan ondei nemen. Trumelet-Faber is, evenals Bujac, overtuigd van het groote nut van nachtelijke oefeningen, zoowel voor den troep als voor ■de officierenbeiden eindigen hunne verhandeling over het nacht gevecht met eene uitgewerkte onderrichtmethode; de eerste gaat zelfs zoo ver in zijn methodiseeren, dat hij een vasten normaal vorm aangeeft voor den nachtelijken aanval van een compagnie ■en een bataljon, een vorm, dien hij eerst overdag met den troep wil instudeeren, om dien later in het duister te herhalen, opdat iedereen in elk gevechtsmoment zal weten, waar deze of die .afdeeling staat, wat naast, achter of voor hem is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 330