848 nachtelijke ondernemingen worden te berde gebracht. Deze mo gen voor een groot deel bestaan bij de legermassa's, die in Eu ropa bij mobilisatie bij elkaar getrommeld worden, voor ons In disch Leger is er tijd en gelegenheid om al die bezwaren door eene oordeelkundige opleiding in tijd van vrede te overwinnen. Hoe meer tijd voor nachtelijke oefeningen beschikbaar gesteld kan wor den, des te bruikbaarder worden troepen en officieren voor de taak, die hen wacht in een eventueelen oorlog tegen den B. V. De troep raakt gewend aan de machtige indrukken van den nacht; de officieren leeren de groote moeilijkheden van de aanvoering in het donker volkomen beseffen. Wij allen hebben het immers uit eigen ervaring: hoe meer wij op Atjeh des nachts uitrukten, hoe vlotter de beweging van stapel liep en spoedig verloren nach telijke tochten het unheimische, dat zij aanvankelijk voor den nieuweling hebben. De troep beschouwde het weldra als eene onderscheiding boven een anderen om meerdere malen voor nachtelijke ondernemingen te worden uitverkoren; geen mop peraars, die, zooals dat vóór '96 werd gehoord, zouden beweren, dat ze nog niet aan de beurt waren. Ook in het Britsch-Indische leger heeft men jarenlang de nachtelijke oefeningen verwaarloosd. Een sterk sprekend bewijs is het volgende. Gedurende de Tirah-expeditie waren uitslui tend de Gurkha Scouts gebezigd voor de weinige nachtelijke uitrukpartijen, die toen plaats hadden. Bij den terugtocht door de Baravallei verkeerde men in het bivak van Sher-khel op den avond van den llden December 1897 in de grootste ongerust heid. De trein was door de Zakka-khels uiteengejaagd en kwam bij stukjes en beetjes binnen. Het werd meer en meer duide lijk, dat de achterhoede onder majoor Downman was afgesneden. Daar het reeds donker was geworden, zat het hoofdkwartier in zak en asch. De Scouts waren niet beschikbaar. Wie kon men thans in het duister uitzenden, om voeling met de achterhoede te verkrijgen en haar te hulp te komen Eindelijk waagde men het een compagnie Borderers (dus een Europeesche) van het regiment van kolonel Dixon uit te zenden. Zij kon allen eenige followers verzamelen, maar merkte van de achterhoede niets. Is de troep in vredestijd eenmaal grondig geoefend in het overwinnen van alle moeilijkheden, die nachtelijke ondernemingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 332