852 gewezen op den man, en werden slechte schutters met straffen, bedreigingen en achteruitzetten vervolgd; de andere helft, het geweer, kwam er beter af, en kreeg niet meer aandacht, dan strikt noodzakelijk was. "Waardoor? Ja; het indische leger is een leger van de practijk. Onder onze eerste infanterieofficieren rekenen we volgaarne hen, die te velde een grooten naam maakten, te velde zelfs hunnen rang verwierven. Wetenschappelijke inrichtingen hebben we niet: geen Normaal schietschool, geen vakcursus voor officieren van wapening. De jonge officieren gaan zoodra doenlijk te velde, en schudden daar veel wijsheid af, voor hun examen moeizaam verworvenlater behooren reglementen, voorschriften en aanhangsels tot die lit teratuur, waarin men niet verder ploetert, dan voor het goed volbrengen der dagelijksche werkzaam heden vereischt wordt. Tenvolle zij hier beaamd, dat wat het zwaarste is, ook het zwaarste wegen moet, en het indische leger beter gediend is van den vlotten krachtigen luitenant voor zijne sectie, dan van den knappen cijferaar achter zijne schrijftafel; maar of de kennis van het geweer algemeen wel zoo groot is, als noodig. moet worden geacht, ^het zij betwijfeld. Wij bedoelen geenszins het oplossen van ballistische vraagstukken, en het jongleeren met formules; maar do volledige bekendheid met het gebruik, en de eigenschappen van het geweer in handen van den soldaat. Tot voor korten tijd gold als een regel onaantastbaar: de ge weren zijn prachtig, en de menschen schieten nu eenmaal slecht. Of van het eerste soms iets viel af te trekken, en aan het laatste wat kon worden toegevoegd, het werd welwillend in handen gesteld van de theoretici. Teneinde hierin verbetering te brengen, werd door den Chef van de infanterie bij circulaire dd. 11 April 1906 (zie bijlage) eene regeling getroffen voor opleiding van bokschutters. Per compagnie of detachement twee manschappen gevormd tot zoodanig uitmuntende schutters, dat hunne uitkomsten als maatstaf dienen kunnen voor de beoordeeling van een geweer. In zeker opzicht was diPslechts eene reglementeering van het geen het Schietvoorschrift der infanterie reeds lang bedoelde met „een zeer goed schutter" in 139. Maar in waarheid was het een vestigen van de aandacht op het leeren kennen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 336