855 Heeft Kromo ter verkrijging van eene mooie lade zijn geweer gevernist, het hout in de zon gedroogd, en de onzichtbaar krom getrokken lade met sterk aangedraaide schroeven weder aan den loop gehecht, eene beduidende spreiding is vaak het gevolg. De meeste dezer gebreken kan elk officier naspeurentwijfelt hij evenwel, dan keurt de geweermaker verder, eerst daarna wordt het geweer beproefd. Het vereischt wel geen betoog, hoe dringend gewenscht in deze is het begrip van elkaar aanvullen bij officier van wapening en officier der bokschutters. In groote garnizoenen behooren daartoe alle deze schutters onder één luite nant vereenigd te zijn voor de opleiding; en een viertal volledig geoefende schutters onder toezicht van dezen officier eene per manente assistentie te zijn voor den officier van wapening. Al leen op deze wijze zal het verregaand slordig en onverschillig werken van vele geweermakers geconstateerd en bestreden kun nen worden. Teveel is de positie van den officier van wapening de administrateur-magazijnmeester van den geweermaker; voor zijne vorming tot technisch controleur kan hij in de bokschut- tersopleiding steun vinden. Met nadruk zij er op gewezen, hoezeer het van belang is voor den officier, niet te schroomvallig te zijn in het doen aflossen van niet bruikbare krachten. Nog zoo veel oorzaken van afwijking en spreiding liggen in het duister, dat men de factor fouten bij schieten en richten van den man tot een minimum moet terug brengen. De ei- schen aan den schutter te stellen moeten zoo hoog mogelijk zijn; van milder overgangsvoorwaarden, van vertrouwen op de uitkomsten van langdurige richtoefeningen mag geen sprake zijn. Beschikt de man niet over zeer scherpe oogen, en kan hij niet het onbewust doordrukken van den trekker zich eigen maken, dan behoort hij te worden vervangen. Onder hen, die rukken, zijn buiten kijf ook zeer goede schutters, maar eer stens leent ons geweer er zich niet toe; en tweedens moet men onder dezen niet de constante schutters zoeken. Hun schoten liggen binnen een zeer kleinen cirkel, maar het middel punt van dien cirkel verplaatst zich over de schijf. Alvorens van het geweer af te stappen vermelden wij nog de ei genschap van hooger te gaan dragen, naarmate het steunpunt

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 339