857 ding van den bundel, moet het streven bij de opleiding zijn; vooral bij inlanders, die na het eerste schot dat bijvoorbeeld links valt, volgaarne alle schoten links zullen brengen om een „mooi beeldje" te krijgen. Eene afdoende methode om het behoorlijk aftrekken te berei ken, is ons niet bekend. Meermalen werd echter succes verkregen door, met inachtneming van den tijd, gedurende welken de man den adem kan inhouden, en van de mindere of meerdere kracht van den trekkerveer, bijvoorbeeld tot 5 te tellen, op welken tel de trekker moet over gaan. Dit aanvankelijk op den richtbok, latei- op de tafel met scherpe patronen. Het vereischt evenwel veel geduld en veel munitie, die niet altijd waarde genoten blijken. Het uitloven van premie uitsluitend voor hen, die hunne schoten zuiver melden, werkt evenzeer gunstig. Ten slotte de bokschuttersopleiding in verband met de schiet- opleiding in het algemeen. Er is eene richting, thans in Neder land veel aanhangers vindende, die beoogt van den man een soort voetstuk tot mitrailleur te maken. Is de milicien in staat het geweer waterpas op te heffen, en in de horizontale lijn door het mikpunt eenigszins gericht snelvuur af te geven, dan is de op leiding vrijwel voltooid. Het is mogelijk, dat in het Hollandsche tijdperk niet veel meer te bereiken is. Wat er evenwel met een dusdanig stelsel overblijft van den wedijver, van de liefheb berij voor het schieten, wij weten het niet. De grondgedachte kan hierbij alleen zijn, den man te maken tot het één zoo- veelste deel eener vurende afdeeling. Ons inziens behoeft men zich in Indië bij een dergelijk pover resultaat niet neer te leg gen onze schutters zijn in den onbeperkten tijd ook op te leiden tot individueel juist schietende mannen. Natuurlijk zal altijd een bundel te velde anders vallen dan op het schiet- terrein; het schot van den enkelen man op den klewang zwaaienden aanvaller niet die zekerheid hebben als op een schijf. De factor zenuwen kan niet geëlimineerd worden, slechts beperkt door langdurig verblijf te velde, door vertrouwen op den aanvoerder, door de niet genoeg aan te sporen beoefe ning van de jacht. Doordat dit alles in Indië mogelijk is, telt de infanterie een aantal mannen, die eene goede opleiding en een goed wapen eer aandoen. Yoor eene zoodanige opleiding,

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 341