858 die het individueel juist schieten beoogt, kan hetgeen de Chef van het wapen met de bokschutters bedoelde, veel nut hebben. Door van het schietonderricht hun dagelijksch werk te maken, worden bij de infanterie een aantal luitenants gevormd tot spe cialisten op dat gebied. Door hunne ervaring en vaardigheid zijn zij de aangewezen leiders bij de recrutenoefening. En voor de afgerichte manschappen bij de Bataljons? Waarom is daar een officier op zijn plaats voor het bijzonder gymnastiek- en schermonderricht, en zou een schietonderwijzer misplaatst zijn? De manschappen, die zonder bepaalde fouten met meerder of minder snelheid de voorgeschreven oefeningen doorloopen, eenigen aanleg en voldoende physieke ontwikkeling hebben volgen de schietoefeningen der compagnieën. Bij elk onderdeel evenwel zijn soldaten, die rukken, vreezen voor het schot, de oogen slui ten bij de ontbranding, physiek onvoldoende ontwikkeld zijn, kortom fouten vertoonen, waarvan zij bij de compagnieën nooit genezen worden, door gebrek aan tijd of gebrek aan aandacht- Deze manschappen worden op dagen dat de compagnie kleine diensten houdt in eene klasse vereenigd, bij de opleiding der bokschutters. Heeft de compagniescommandant slechts een en kelen man, dan kan deze tusschen de in opleiding zijnde bok schutters medegaanis de klasse zoo groot, dat een luitenant of vertrouwd onderofficier als onderwijzer optreedt, dan is de aanwezigheid van schijvenmaterieel, schiettafel en de practische wenken van den in schietopleiding bedreven officier voor die klasse van veel waarde. Men late zich niet afschrikken door het hocus-pocusachtige der kruisschijven; deze schijven zijn aangewezen schijven voor de recruten-opleiding, en het nemen van mikpunt hierop is voor geen enkel schutter moeilijk te begrijpen. Bij geleidelijken overgang van het uiterst gemakkelijk zittend schieten op 25 meter, alwaar men alle fouten moet hebben weggenomen, langs het staand schie ten van den bok op klimmende afstanden, tot het vrije hand schie ten op grooter afstanden zal menige fout verdwijnen, menig schut ter verbeterd naar de compagnie terugkeeren. Weer zaakkundige leiding alzoo in het recruten tijdperk, en gelegenheid bij de Ba taljons om hardnekkige knoeiers nader aandacht te schenken. De opleiding van het hoofdwapen is gelukkig overgebracht van

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 342