860 4. Het voorbereidend onderricht in het bokschieten zal zooveel mogelijk op aanschouwelijke wijze worden gegeven. Niemand mag tot de schiet oefeningen der bokschutters worden toegelaten, dan nadat bij de voor bereidende oefeningen met vrucht heeit doorloopen. Het nagaan van de juiste richting, het goede oogenblik en de wijze van aftrekken, zijn hoofdzaken bij dit onderricht; daarbij zal dus veel gebruik moeten worden gemaakt van den richtingscontroleur. 5. De officier-instructeur stelt in de eerste plaats een onderzoek in naar het al dan niet voorkomen van constante richtfouten bij de in oplei ding gegeven minderen. Daartoe wordt op een afstand van 50 Meter, gebruik makende van den Richtbok, (met richtingscontroleur) eenige malen gericht op de kruissehijf No. 2. Militairen, behept met eene beduidende constante richtfout, worden vervangen. 6. Daarna wordt op aanschouwelijke wijze de invloed getoond, van te langdurig richten, het onregelmatig afdrukken en het onvoldoende in den schouder drukken van de kolf, dit laatste in verband met den in vloed van den vooruitschietenden slagpin. Daartoe laat men met een op de tromp of aan de bajonet bevestigd potlood het zwaaien van het wapen tijdens het richten en aftrekken op een daarvóór geplaatst papier aangeven. Deze oefening geschiedt, aanvangende uit de vrije hand en daarna van den schietbok met de kolf te los in den schouder gedrukt. 7. Vervolgens wordt overgegaan tot de richtoefeningen met gebruik making van de schiettafel, waarbij gericht wordt, zittende op een stoel aan een tafel, het geweer opgelegd b. v. op zandzakken of stelblokjes (zie 35 S. V. sub g), de linkervoorarm en rechter elleboog steunende op met uitgeplozen klapperbast gevulde zakken (kussens)1). De instruc teur ziet toe op een ongedwongen houding van het lichaam, waarbij het bovenlijf niet sierk voorovergebogen mag worden. De linkerhand wordt achter den ondersten kordonbeugel gebracht en helpt het geweer vast tegen den schouder drukken; de vier voorste vingers gestrekt langs de rechter- en de duim langs de linkerzijde der kolf. Aan het geweer wordt tusschen boven- en onderband een steun gege ven, zoodanig, dat de bovenhand door den terugstoot niet tegen het bovenste richtblokje of den zandzak kan stooten, en de voorlade niet klemt. De instructeur regelt, in verband met de gestalte van den man, de aanslaghoogte en plaatsing der armen, opdat de schutter voor den ver volge zelf de middelen leert toepassen ter verkrijging der makkelijkste vuurhouding. 1) Te Mr. Cornelis werd door de bokschutters zelf een tafel vervaardigd van neven- staand model, die zeer goed voldoet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 344