861 8. De richtoe- feningen hebben plaats met stand vizier op 25 en 50 Meter, van do schiettafel, respec tievelijk op de kruisschijvenNo.l en 2 (zie bijlagen), de men met hot creweer in de scha- duw (afdak). De onderwijzer ziet toe, dat de bovenrand van het vizierblad juist sa menvalt met den a. bovenplaat v/d o. m. richtbok. b. stelblokjes id. c. kussens. ddd. insnijding der tafel. onderkant van den horizontalen kruisarm, en de korrel nauwkeurig in het midden der vizierkeep is geplaatst met de bovenkant gericht op M (mikpunt, zie bijlagen). Hij wijst den man op de eenvoudige wijze, waarop deze den juisten stand van de richtmiddelen kan controleeren met behulp van de kruisarmen. De Instructeur zal zorgen, dat de verticale arm der schijf steeds te lood 9. De onderwijzer zal bij de richtoefeningen, bedoeld sub 8, her haaldelijk gelegenheid vinden, den man te wijzen op den nadeeligen invloed, die door een te langdurig richten, ten gevolge van vermoeienis der gezichtszenuwen, wordt uitgeoefend. Hij zal daarbij de meest een voudige middelen aangeven, om die zenuwen telkens rust te verschaffen, als het gedurende eenige oogenblikken sluiten der oogen en liet zien naar donker-groene terreingedeelten. De richtoefeningen, bedoeld bij punt 8 worden ook gedurende de schietoefeningen herhaald. 10. De man gaat niet over tot het schieten met scherp, alvorens hij binnen drie minuten met exercitiepatronen, van de schiettafel, op 50 M, met standvizier, 10 zuiver gerichte schijnschoten op krijsschijf No. 2 kan brengen (richtingscontroleur). De bokschuttersgeweren worden voor den aanvang der schietoefeningen eerst met scherp op 50 M. gecontroleerd, op de juiste liggmg van het middelste trefpunt t. o. v. het mikpunt (schijf No. 2). De rechtsche af wijking van het schot op 200 M (standvizier) buiten beschouwing latende, moet het M. T. op 50 M. op 9.4 c. M. verticaal boven het mikpunt liggen. Ligt het middelste trefpunt b. v. A. m. M. hoogor (lager) dan en b. v. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 345